Na današnjoj konferenciji za novinare, Danijel Šota, predsjednik Hrvatskog sindikata hitne medicine, upozorio je na ozbiljne probleme u organizaciji prijevoza hitnih pacijenata između bolnica u županiji.
Prema njegovim riječima, Odluka Zavoda za hitnu medicinu Vukovarsko-srijemske županije da timovi Hitne pomoći preuzmu zadatak međubolničkog prijevoza ugrožava živote pacijenata i stanovništva.
“Zavod za hitnu medicinu VSŽ donio je odluku da timovi Hitne pomoći, koji inače djeluju na terenu, obavljaju prijevoz pacijenata između bolnica, primjerice iz Vinkovaca i Vukovara prema Zagrebu ili Osijeku. Takva praksa ostavlja gradove poput Vinkovaca bez Hitnog tima na terenu i do nekoliko sati”, podcrtao je Šota i dodao „u situacijama gdje je svaka minuta presudna, ovo može značiti gubitak ljudskih života”, kaže.
Predsjednik Hrvatskog sindikata hitne medicine napominje da je zbog ovakve odluke više puta cijeli grad ostao bez Hitne medicinske pomoći, a u najkritičnijim situacijama timovi su bili odsutni čak 8 sati.
„Zamislite prometnu nesreću u kojoj je dijete teško ozlijeđeno, a Hitna pomoć nije dostupna jer je tim poslan u Zagreb. Ovo je neprihvatljivo i nehumano”, rekao je.
Kaznena prijava proziv odgovornih
Zbog ovakve situacije, Šota je izvijestio novinare, podnio kaznenu prijavu proziv ravnatelja Zavoda za hitnu medicinu VSŽ i predsjednice Stručnog vijeća. Prema njegovim riječima, odluka je ne samo rizična, već i protivna pravilniku o organizaciji Hitne medicinske službe.
“Prema novom pravilniku koji je stupio na snagu u svibnju, trebale su biti formirane posebne ekipe za međubolnički prijevoz, no to do danas nije učinjeno. Ostale županije, poput Osječko-baranjske, već su organizirale dodatne timove, dok mi još uvijek improviziramo”, istaknuo je Šota.
Posljedice loše organizacije?
Šota je ukazao na niz problema koji proizlaze iz trenutnog sustava. U slučajevima kada su timovi Hitne pomoći na prijevozu, pacijenti u kritičnim situacijama prepušteni su čekanju na timove iz drugih gradova, poput Vukovara i Županje, što dodatno produžuje vrijeme reakcije, upozorava.
„Čekati Hitnu pomoć iz drugog grada i u hitnim situacijama može biti kobno. Ovo je pitanje života i smrti”, ističe.
Također, dodaje kako je prije ovakve odluke međubolnički prijevoz obavljan sanitetskim vozilima Doma zdravlja, što je bilo efikasnije i sigurnije za pacijente.
Apelirao je na odgovorne institucije da hitno reorganiziraju sustav.
„Tražimo da se formiraju poseban timovi za međubolnički prijevoz ili da se barem osigura zamjena za timove Hitne pomoći koji trenutno obavlja taj posao. Naša županija ne može i ne smije biti izuzetak u Hrvatskoj”, zaključio je.
Na važnost pravilne organizacije Hitne medicinske službe kako bi se osigurala sigurnost i pravovremena pomoć svim građanima ukazao je šef sinidikata hitnjaka Danijel Šota, potvrdivši da u svojim stavovima imaju potporu Koalicije udruga u zdravstvu koja zastupa prava pacijenata.