Početkom tjedna Ministar zdravstva Vili Beroš potvrdio je kako od 1. siječnja sve županijske, opće i specijalizirane bolnice postaju državne. Odbacio je tumačenja da bi zbog toga moglo doći do ukidanja nekih od njih, poručivši da je svrha centralizacije reorganizacija poslovanja radi veće kvalitete zdravstvenog sustava.
Od 1. siječnja iduće godine jedinice regionalne samouprave i Grad Zagreb prestaju biti osnivači i vlasnici općih bolnica te one postaju državne. Nakon toga se smjenjuju Upravna vijeća i ravnatelji, a imenuju novi članovi te v d. ravnatelji. „Pacijente apsolutno ne zanima tko je vlasnik nego način kojim se upravlja zdravstvenim ustanovama, a on nije u cijeloj Hrvatskoj jednak. Da bi transformirati zdravstveni sustav, reorganizirati bolnički sustav, moramo imati alate. Osnivačka prava su jedan od važnijih elemenata u pravcu rješavanja tog problema u korist građana”, poručio je Beroš garantirajući da do ukidanja nekih bolnica neće doći.
63 bolnice u Hrvatskoj previše su za nešto manje od 4 milijuna stanovnika, smatra Beroš
Mišljenja o ovom potezu Vlade su podijeljena. Dok jedni smatraju kako to nije najbolja opcija, drugi kažu kako će ova transformacija olakšati organizaciju bolničkog sustava, ali i smanjiti financijske troškove.
Što o svemu tome misli te koji su koraci koji od nove godine čekaju Opću županijsku bolnicu Vinkovci pitali smo ravnatelja Krunoslava Šporčića.
„Poslovanje bolnice u periodu koji prethodi prelasku pod upravljanje države bilo je usmjereno na edukaciju i povećanje broja medicinskog kadra te nabavi novih medicinskih uređaja u svrhu pružanja što kvalitetnije zdravstvene zaštite građana i smanjenju broja ležećih bolesnika, uvodeći određene postupke jednodnevne kirurgije na svim operativnim odjelima, razvijanjem dnevnih bolnica na svim drugim odjelima kako bi se ubrzali određeni dijagnostičko terapijski postupci i smanjile liste čekanja”, uvodi nas u priču.
Nakon prijenosa osnivačkih prava, dodaje, nadležno ministarstvo naknadno bi trebalo donijeti akte kojima će se regulirati ustrojstvo općih bolnica pa zbog toga nije u mogućnosti dati objektivno mišljenje o tome kako će predmetna reorganizacija utjecati na zdravstveni sustav u cjelini, kvalitetu pružanja zdravstvene zaštite i poslovanje Opće županijske bolnice Vinkovci.
„Unatoč svemu, smatram da neće doći do većih promjena u našoj bolnici. Svjesni situacije u kojoj se nalazimo, uvjetima u kojima radimo zadnjih godina, promjenama demografske strukture naših osiguranika, sve većim brojem starijeg stanovništva s brojnim komorbiditetima doslovno epidemijom kroničnih nezaraznih bolesti, povećalom učestalošću malignih bolesti, djeca s neurorizičnim poremećajima i adolescenti sa psihološkim i psihijatrijskom problematikom mijenjaju strategije razvoja bolnice, utječu na promjene u broju potrebnih kreveta za ležeće bolesnike, tjeraju nas na osnivanje i osnaživanje novih djelatnosti, dodatne edukacije i osposobljavanje svih djelatnika kao jedan prirodan proces u prilagodbi novim vremenima. Osobno smatram da smo na dobrom putu i da se naša nastojanja i stremljenja uklapaju i u vizije razvoja zdravstva za buduće vrijeme. Iskreno se nadam i vjerujem da promjene i prijenos osnivačkih prava nije promjena samo zbog sebe nego da su one prvi korak u jednoj sveobuhvatnoj reformi našega zdravstva”, poručuje Šporčić.
Svaka promjena, ističe, unosi određenu dozu nelagode, naročito kada nije do kraja definirano koje su to promjene i do koje razine sežu.
„Ono što je za sada potpuno jasno bolnica kao takva nastavlja svoj rad i svoju zdravstvenu misiju. Bez obzira na promjene u osnivačkim pravima ili upravnim strukturama, bolnica u Vinkovcima ostaje i dalje stožerna zdravstvena ustanova u Vukovarsko-srijemskoj županije i nastavlja pružati potrebne zdravstvene usluge svim građanima naše županije i našeg grada”, zaključio je.