Kako prenosi N1, u glavnoj dvorani Kongresnog centra Nacionalne i sveučilišne knjižnice održana je 239. tematska sjednica Gospodarsko – socijalnog vijeća. Na sjednici se, osim o aktualnoj temi povećanja cijena energenata, govorilo i o podizanju minimalnih plaća.
Predsjednik Matice hrvatskih sindikata, Vilim Ribić, istaknuo je kako problem nije moguće riješiti uplitanjem Vlade u povećanje cijena goriva te je potrebno zaštititi one subjekte čije cijene nisu elastične. Nadovezao se, također, na to kako postoje vrste problema u kojima država može pomoći. “Jedno je dizanje minimalne plaće, zatim dizanje doplatka za rast cijene energenata i treće je porezna intervencija vlade”, zaključio je Ribić.
Ministar financija, Zdravko Marić, rekao je kako trenutna situacija zahtjeva koordinirani pristup te da je naglasak stavljen na rast cijena energenata. Nove cijene nafte nisu ipak povijesno najviše cijene. “Cijena na globalnim tržištima je prelazila i 140 dolara po brentu, a sad je 80 i nešto”, rekao je ministar financija.
Stručnjak za energetiku, Davor Štern, naveo je kako će korisnici dizela i benzina te gospodarski subjekti ovisit o cijelom nizu poskupljenja robe koju voze. “Mislim da Vlada ima pred sobom vrući krumpir koji će, nadam se uspjeti riješti”, nadodao je Štern.
Ministar socijalne politike, Josip Aladrović, kaže kako su usuglasili stavove, identificirali probleme i traže adekvatno rješenje za problematiku povećanja cijena energenata na tržištu. “Jedna od kratkoročnih mjera bi bila podizanje minimalne plaće. Činimo sve što možemo da bismo one koji su u riziku od siromaštva zaštitili”, rekao je Aladrović.
Cijena goriva raste u cijelom svijetu, no zbog fiskalnih nameta, u Hrvatskoj je najviša u regiji, a s obzirom na standard u vrhu smo i u Europskoj uniji.