U Poduzetničkom inkubatoru Vinkovci danas je održana uvodna konferencija projekta „Bilateralnom suradnjom do povećane proizvodnje energije iz obnovljivih izvora: Sunčana elektrana Grad-Export”.
Kroz ovaj projekt, čija je ukupna vrijednost 650.360,05 eura, a bespovratna sredstva Islanda, Lihtenštajna i Norveške iznose 301.184,26 eura, osigurana je izgradnja integrirane fotonaponske elektrane snage 877,88 kWp na krovu vinkovačke tvornice Grad Export. Glavni je cilj projekta smanjenje štetnih emisija CO2 te stabilnost opskrbe energijom.
„Solarna elektrana na krovovima naših hala u ovom je trenutku jedna od najvećih u Slavoniji i Baranji ovoga tipa, znači na krovovima proizvodnih pogona. Ono što je možda najvažnije za reći to je da smo uslijed energetske krize prouzročene agresijom Rusije na Ukrajinu bili doslovce i prisiljeni ići u investiciju proizvodnje struje i za samoodrživost. Mi godišnje trošimo oko milijun kWh struje, a kroz ovu solarnu elektranu uspijevamo izmiriti svoje potrebe. Struju koju proizvodimo subotom i nedjeljom kada pogoni ne rade, a to je negdje preko 200 tisuća Kwh, prodajemo HEP-u i oni je distribuiraju dalje”, istaknuo je danas Petar Šimić, vlasnik tvrtke Grad Export.
Grad-Export jedan je od vodećih europskih proizvođača dekorativnih panela za ulazna vrata. Izvoze u 31 državu unutar Europske unije, ali i u SAD i Kanadu. Zapošljavaju 211 djelatnika.
„Ponosni smo što smo uspjeli završiti jedan ovakav projekt u rekordnom vremenu. Od prijave projekta do puštanja elektrane u probni rad prošlo je manje od godinu dana. Uz ovaj projekt, ali moramo biti iskreni i spomenuti i mjere pomoći naše Vlade kada je riječ o cijenama struje i plina, uspjeli smo zadržati proizvodne cikluse, zadržali smo sve djelatnike u proizvodnji i nastavili smo s izvozom, a prema pokazateljima već je vidljivo da će i ova godina biti jedna od rekordnih”, istaknuo je Petar Šimić.
Grad Export jedan je od nositelja vinkovačkog gospodarstva, a kroz ovaj projekt učinio je još jedan vrlo kvalitetan iskorak u svom poslovanju, istaknuo je ovom prilikom zamjenik gradonačelnika Vinkovaca Josip Romić.
„Svjedoci smo enormno visokih troškova energenata no kako tome stati na kraj pokazao nam je Grad Export. Potrebno je znači ulagati u zelenu energiju koristeći obnovljive izvore energije i mogućnosti financiranja kroz razne europske fondove. Tako možemo smanjiti troškove energenata, biti konkurentniji na tržištu i naravno zadržati radna mjesta. Europski zeleni plan kaže kako 2050. godine emisija CO2 mora biti nula stoga će ovakvih i sličnih poziva u budućnosti biti još i više”, istaknuo je Josip Romić.