U okviru programa 19. Dana Matice hrvatske u Vukovarsko-srijemskoj županiji jučer je u dvorani Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima predstavljena knjiga “Istražitelj – Demoni balkanskog rata i svjetska pravda” Vladimira Dzure.
Ovaj češki kriminalist 1994. godine sudjelovao je u radu UN-ovih mirovnih snaga u Sarajevu, a od travnja 1995. preko devet godina radio je kao istražitelj Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju u Haagu istražujući zločine srpskih snaga počinjene u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini tijekom rata od 1991. do 1995. godine.
Njegova dva najveća slučaja bili su masakr na Ovčari i uhićenje ratnog gradonačelnika Vukovara Slavka Dokmanovića te istraživanje etničkog čišćenja u sjeverozapadnoj BiH za koje se odgovornim smatra Željko Ražnjatović Arkan.
Knjiga je objavljena u Češkoj i u Americi, a hrvatski prijevod češkog izvornika izašao je u suizdanju Hrvatskog instituta za povijest, Ogranka Matice hrvatske Vinkovci, Podružnice za povijest Slavonije, Baranje i Srijema HIP-a u Slavonskom Bodu i Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.
Na prvom hrvatskom predstavljanju knjige, kojemu je nazočio i autor Vladimir Dzuro, uvodno obratio se Dražen Švagelj, predsjednik vinkovačke Matice hrvatske.
“Divim se hrabrosti Vladimira Dzure i on je apsolutno hrvatski heroj zbog svega što je učinio, a, između ostaloga, uhapsio je prvog ratnog zločinca s ovoga područja, Slavka Dokmanovića i otpremio ga u Haag. Jednostavno, u svom radu pokazao je nevjerojatnu energiju, neustrašivost i nešto što bi malo tko učinio. Tako Ante Nazor u predgovoru knjige kaže kako Vladimiru Dzuri treba zahvaliti “što je našao vremena zapisati svoja sjećanja, ali i na volji, požrtvovnosti, odgovornosti i hrabrosti, koju je pokazao kao istražitelj Haškog suda, nastojeći da i uz rizik za vlastiti život ratne zločince privede pravdi”, istaknuo je Dražen Švagelj.
U knjizi, uz brojne fotografije, nalaze se i ilustracije strip autora Nenada Barinića, koji je Dzuru upoznao kao djelatnik PU vukovarsko-srijemske gdje radio kao kriminalistički službenik na ratnim zločinima. Na Barinićev poticaj, objavljen je hrvatski prijevod knjige “Istražitelj”.
“U ovoj knjizi nalazi se iznimno vrijedna građa, koja meni nije bila nepoznata, a to je jedna toliko vrijedna građa za Hrvatsku da bi bilo grjehota da se ne objavi kod nas. Srećom tu je bio Dražen Švagelj, kojemu sam se obratio i koji je to odmah prepoznao, a onda su se na poticaj iz Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima priključili i ostali suizdavači“, istaknuo je Nenad Barinić.
Osvrt na knjigu dao je i Hrvoje Sopta.
“Čitajući ovu knjigu dobivamo određeni uvid u događaje, u svjedoke jer se sam autor osobno susreo s brojnim akterima tih zbivanja 90-ih godina i Domovinskoga rata. Autor donosi brojne zanimljive, detaljne, živopisne opise o događajima o kojima nemamo puno povijesnih izvora, o nekima nemamo uopće, i daje prikaz događaja iz jedne druge perspektive. Kroz dvanaest poglavlja vodi nas na brojna mjesta tragičnih događaja iz toga vremena, vodi nas u brojne razgovore, u sudbine ljudi koji su to preživjeli, u sudnice gdje se sudilo ratnim zločincima“, kazao Hrvoje Sopta.
Htio sam prenijeti ono što se događalo i što smo mi radili u Tribunalu, istaknuo je Vladimir Dzuro.
“Mogu zahvaliti Nenadu Bariniću i Draženu Švagelju. Bez njih ova knjiga ne bi nikada bila objavljena u Hrvatskoj. Mislio sam da će to biti knjiga zanimljiva za češke policajce i vojnike koji su bili ovdje i radili za UNPROFOR, IFOR ili SFOR. Nikada nisam mislio da će knjiga biti bestseler, da će biti objavljena i u Americi i u Hrvatskoj, da će biti napravljen strip i film. Ja sam samo htio prenijeti ono što se događalo i što smo mi radili u Tribunalu. Ovo nije knjiga stručnjaka povjesničara, ovo je svjedočenje policajca istražitelja u istrazi ratnih zločina na području bivše Jugoslavije i nadam se da će biti zanimljiva ljudima u Hrvatskoj“, kazao je Dzuro.
Uz manji dio koji se odnosi na njegov rad u ratnom Sarajevu, knjiga “Istražitelj” govori o istragama koje je Vladimir Dzuro provodio nakon što je primljen u istražni odjel Ureda tužitelja na Haškom sudu i raspoređen u „tim 4″, čiji je zadatak bio istraživanje ratnih zločina na teritoriju Hrvatske koje su Srbi počinili nad Hrvatima.
Uz Ovčaru i uhićenje te suđenje Slavku Dokmanoviću, te ostale istrage zločina na području hrvatskog Podunavlja, u knjizi se nalaze i opisi istrage slučaja raketnih napada na Zagreb, Sisak i Karlovac 2. i 3. svibnja 1995. te slučaja Dubrovnik.
Autor je opisao i svoje susrete s Milanom Babićem, Goranom Hadžićem, Nikolom Samardžićem, bivšim ministrom vanjskih poslova Crne Gore te, primjerice, sa srbijanskim dužnosnicima Jovicom Stanišićem i Frankom Simatovićem, u ratnom razdoblju visoko rangiranim pripadnicima Službe državne bezbednosti Srbije, koje je u svibnju 2023. Žalbeno vijeće Medunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove pravomoćno osudilo za zločine počinjene na teritoriju Bosne i Hercegovine, kao i za ubojstvo civila u Daljskoj Planini u Republici Hrvatskoj u lipnju 1992. na kaznu zatvora od 15 godina.
Zanimljiv je i opis tajne operacije pokušaja uhićenja Željka Ražnjatovića Arkana, kojeg autor naziva „krvavim kraljem balkanskog podzemlja”. Između ostaloga, u knjizi se nalazi i svjedočanstvo Kevina Curtisa, koji je opisao kako je u sklopu tajnog zadatka uhitio Slobodana Miloševića.
Vinkovačku promociju knjige “Istražitelj – Demoni balkanskog rata i svjetska pravda” upotpunila je Muška pjevačka grupa “Lipa” Vinkovci.