Tijekom vikenda, od 18. do 20. lipnja, na području Policijske uprave vukovarsko-srijemske evidentirano je 14 prometnih nesreća, od čega tri prometne nesreće s ozlijeđenim osobama te 11 prometnih nesreća u kojima je nastupila samo materijalna šteta, javlja policija.
U subotu, 19. lipnja oko 22 sata u Vukovaru, na raskrižju ulica Duga i Vijeća Europe, 39-godišnji vozač osobnog automobila vukovarskih registracijskih oznaka, s prisutnošću alkohola u organizmu od 2,43 g/kg, je uslijed neprilagođene brzine kretanja osobinama ceste nekontrolirano prošao kroz spomenuto raskrižje i udario u obližnje drvo, koje je od siline udara iščupano iz zemlje. Vozač je lakše ozlijeđen i zadržan na liječenju u NMB Vukovar.
Jučer, 20. lipnja oko 15,50 sati u ulici Priljevo u Vukovaru, 27-godišnji vozač električnog tricikla je pri nepropisnom prestrojavanju udario u osobni automobil kojim je upravljao 27-godišnjak krećući se prometnom trakom ulice Priljevo zadržavajući smjer kretanja. Vozač tricikla je lakše ozlijeđen.
Istoga dana u 16,45 sati, u ulici Matije Gupca u Posavskim Podgajcima, 50-godišnjak se nije kretao osobnim automobilom županjskih registracijskih oznaka sredinom obilježene prometne trake, nego je kotačima prešao na zemljanu bankinu te izgubio nadzor nad vozilom i sletio s kolnika. Vozač je radi pružanja liječničke pomoći prevezen u OŽB Vinkovci.
Prometne nesreće s materijalnom štetom dogodile su se u Vinkovcima (3), Vukovaru (2), Županji (2), Lovasu, Babinoj Gredi, kod Starih Jankovaca i na GP Tovarnik.
Tijekom vikenda policijski službenici su prilikom nadzora prometa na cestama zatekli 15 vozača s prisutnošću alkohola u organizmu. Najveća koncentracija, 1,83 g/kg zabilježena je kod 39-godišnjeg vozača u Nijemcima. Njemu i još četiri vozača određena je mjera smještanja u posebne prostorije do prestanka djelovanja opojnog sredstva.
Stacionarne kamere zabilježile su 76 prekršaja nedopuštene brzine kretanja vozila.
Policija izdvaja i postupanja policijskih službenika Postaje prometne policije Vinkovci koji su tijekom noći 20./21. lipnja na autocesti Zagreb-Lipovac zatekli četiri vozača u prekomjernom prekoračenju dopuštene brzine kretanja vozila.
U 20,22 sati 36-godišnji državljanin Srbije upravljao je osobnim automobilom srbijanskih registracijskih oznaka brzinom od 220 km/h.
U 21,54 sati 22-godišnja državljanka Austrije upravljala je osobnim automobilom austrijskih registracijskih oznaka brzinom od 207 km/h.
Najviša brzina kretanja od 243 km/h izmjerena je u 23,36 sati kojom je 53-godišnji državljanin Srbije upravljao osobnim automobilom čeških registracijskih oznaka.
U 4,53 sati zatečen je 23-godišnji državljanin Srbije pri upravljanju osobnim automobilom austrijskih registracijskih oznaka brzinom od 228 km/h.
Sva četiri vozača sankcionirana su prekršajnim nalozima kojim je izrečena novčana kazna od 5.000 kuna i naplaćeno dvije trećine kazne te zaštitna mjera zabrane korištenja inozemne vozačke dozvole na teritoriju Republike Hrvatske u trajanju od jedan mjesec.
Rezultati pojačanog 24-satnog nadzora alkohola i droga u prometu
U subotu, 19. lipnja od 7 sati pa do nedjelje, 20. lipnja do 7 sati, na području cijele Republike Hrvatske proveden je pojačani 24-satni nadzor sudionika u prometu na cestama (Alcohol & Drugs Marathon), usmjeren prvenstveno na sudionike pod utjecajem alkohola i droga.
24-satni nadzor alkohola i droga u prometu provodi se u sklopu ROADPOL-ove tjedne operativne akcije „Alkohol i droge“. To je koordinirana akcija prometne policije država iz svake zemlje članice ROADPOL-a, a odvija se na europskim cestama dva puta godišnje, u lipnju i prosincu, tijekom ljetnog i božićnog razdoblja, uz svakodnevne nacionalne aktivnosti provedbe prometne policije u borbi protiv vožnje pod utjecajem alkohola i/ili droga.
Svrha akcije nije isključivo kažnjavanje vožnje pod utjecajem alkohola i/ili droga, već i privlačenje pozornosti javnosti na tu temu. Kombinacija konzumiranja alkohola i/ili droga, a potom upravljanje vozilom jedan je od glavnih čimbenika koji utječe na sigurnost u prometu.
Tijekom provođenja akcije na području Policijske uprave vukovarsko-srijemske nadzoru je podvrgnut 71 vozač u cestovnom prometu, pri čemu je kod deset vozača utvrđena nedozvoljena prisutnost alkohola, dok su se dva vozača odbili podvrgnuti utvrđivanju prisutnosti opojnih droga u organizmu.
Najveća utvrđena prisutnost alkohola od 1,79 g/kg, utvrđena je 42-godišnjem vozaču osobnog automobila na cesti kod Nijemaca. Vozač je nakon kontrole smješten u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja opojnog sredstva.
U provođenju aktivnosti korišteni su svi raspoloživi uređaji za alkotestiranje i testeri na droge te maksimalno raspoloživi broj policijskih službenika.
U akciji su sudjelovali i sami građani, koji su dostavljali prijedloge lokacija za kontrole vozača, a koje su zatim dostavljene nadležnim policijskim postajama za uvrštavanje u planove postupanja.
Upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola i/ili droga težak je prekršaj, a novčane kazne rastu ovisno o izmjerenoj količini alkohola u krvi, pa su kazne u rasponu od 700,00 sve do 20.000,00 kuna, a za razinu alkohola iznad 1,5 g/kg propisana je i kazna zatvora u trajanju do 60 dana.
Kažnjivo je i odbijanje vozača u prometu da se podvrgnu ispitivanju prisustva u organizmu alkohola, droga ili lijekova ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina i to novčanom kaznom od 10.000,00 do 20.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana.
Uz novčane kazne izriču se zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom i negativni prekršajni bodovi, također ovisno o izmjerenoj količini alkohola u organizmu te broju ponavljanja prekršaja.
Uz navedeno prema osobi pod utjecajem opojnih sredstava ili osobi koja pokazuje znakove utjecaja opojnih sredstava, a odbija se podvrgnuti utvrđivanju prisutnosti opojnih sredstava u organizmu koja je zatečena u počinjenju prekršaja, ako osobite okolnosti upućuju da će nastaviti s radnjom prekršaja, policija može naredbom radi neposrednog sprječavanja nastavka činjenja prekršaja odrediti mjeru:
1. smještanja u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja opojnog sredstva ali ne u trajanju duljem od 12 sati,
2. premještanja motornog vozila na određeno mjesto do prestanka djelovanja opojnog sredstva ali ne dulje od 12 sati.
I ovim putem apeliramo na vozače, kao i na sve ostale sudionike u prometu da poštuju prometne propise i svojim ponašanjem doprinesu boljoj sigurnosti cestovnog prometa na našim prometnicama.