5 C
Vinkovci
Četvrtak, 18. travnja 2024.

Treneri poručuju: Očekuju nas strahovite posljedice

Više od autora

- vl promo-
Mario Kurhelec
Mario Kurhelec
mario.kurhelec@novosti.hr

Mjere o prestanku svih aktivnosti dočekane su na nož kod svih koji imalo gaje aktivniji život djece i mladih.

Prema zadnjim istraživanjima u Hrvatskoj je 35% u dobi od 8 do 9 godina s prekomjernom tjelesnom masom i debljinom i statistički gledano hrvatska se djeca nalaze među prvih pet europskih zemalja s tim problemom. Međutim, optimizma nema jer su to podaci obrađeni prije par godina, a u međuvremenu se stvari nisu popravile na bolje. Nažalost, svjedoci smo kako se djeca od rane dobi susreću s problemima pretilosti koja je kasnije rasadnik puno težih i ozbiljnijih bolesti. No, to nije tema ovog članka, nego htjedoh ukazati na gorući problem među našom djecom.

Tema članka je činjenica da je djeci zabranjeno treniranje i bavljenje bilo kakvim sportom i aktivnostima koje imaju pozitivne učinke na zdravlje svih, a ne samo djece, dok s druge strane djeca škole redovno pohađaju. Ovu apsurdnu odluku o zabrani treniranja mlađih uzrasta ne razumije nijedan moj sugovornik.

”Djeca u škole dolaze autobusom, pomiješani svi zajedno, u razredima sjede bez mogućnosti držanja distance i kad bi se to provjeravalo, dobili bi poražavajuće rezultate”, ističe trenerica u PK Orion, Maša Pešec. Trenerica u PK Orion, navodi najveću nelogičnost vezanu uz sport u bazenu, a to je da nijednom odlukom Nacionalnog stožera bazeni nisu zatvoreni, nego je samo zabranjeno organizirano treniranje. Tom odlukom članovi PK Oriona mogli su individualno dolaziti na treninge i ostati u trenažnom procesu, no to nije moguće jer je vinkovački gradski bazen zatvoren. „PK Orion ima plivače koji osvajaju državne medalje i koji su u vrhu hrvatskog plivanja. “Ova odluka, nakon koje su se oglasili svi nacionalni sportski savezi i ukazali kako će ona dovesti do velikih gubitaka, ogroman je korak unatrag”, navodi Maša Pešec i dodaje da će se gubitci prije sve odraziti na psihičko i fizičko stanje mladih. Nema niti jednog dokaza, a provedena su brojna istraživanja, o transmisiji virusa na bazenima, to je okolina koja ne dopušta prenošenje virusa zbog svih kemikalija i mjera predostrožnosti koje su inače prisutne. „Odluka o nezatvaranju bazena i objašnjenje postoji, no PK Orion dobio je odgovor kako se gradu Vinkovcima ne isplati držati bazene otvorenim, dok neki gradovi u Slavoniji imaju otvorene bazene, prije svega Osijek i Slavonski Brod”, ljutito je dodala Maja Pešec.

Antonijo Šarić, inače trener najmlađe kategorije djece u velikom rukometu rukometnog kluba Spačva (djeca rođena 2009./2010. godine), mišljenja je kako je odluka stožera „prava ludost” jer su djeca već prvim lockdownom izgubila godinu dana treniranja i napredovanja. Jedna od nelogičnosti vezana uz rukomet, kao i sve dvoranske sportove, je ta da je početkom jeseni treniranje dopušteno na otvorenom, dok u dvorane nitko nije smio ući.


„Igrao ti rukomet vani, na pijesku, na betonu ili u zatvorenom prostoru mora biti fizičkog kontakta, neće kontakt spriječiti otvoreni ili zatvoreni prostor”, navodi Šarić i ističe još niz anomalija vezanih uz donesene odluke i mjere o zabrani treniranja koje će prouzročiti gašenje klubova u manjim sredinama jer će nakon novog zaključavanja odaziv djece u tim sredinama biti drastično manji.

Danas je veliki problem motivirati djecu na bavljenje bilo kojim sportom, a i Robert Jelinić, trener u Cibalijinoj školi nogometa, smatra kako će se djeca nakon svega udaljiti od sporta što je veliki udarac na budućnost sporta u cjelini.

„Trudimo se okupiti djecu i potaknuti ih na bavljenje sportom i onda novi lockdown, a to znači više igrica, računala i playstationa što im je puno draže i lakše. Tragedija je da samo jedno dijete odustane od sporta, a moj osobni cilj je pokušati utjecati na to da djeca što je duže moguće ostanu u sportu i nisam vidio nikakvo opravdano objašnjenje zašto djeca smiju normalno u školu, a na aktivnosti ne”, rekao je Robert Jelinić i dodao, kao i svi sugovornici, kako u ovih 10-ak mjeseci koliko traje pandemija, nije zabilježen nijedan slučaj zaraze među djecom. Nakon duge i naporne sezone Jelinićevi igrači dobili su 10-ak dana odmora nakon čega slijedi početak online treninga, a treninzima „na mreži” morali su priskočiti i u vinkovačkom rukometnom klubu i plivačkom klubu Orion. „Kako bi iskoristili ovo vrijeme, uvježbavat ćemo neke složenije elemente za koordinaciju, agilnost i fleksibilnost da ne moramo gubiti vrijeme na to kad se vratimo na teren. Posvetit ćemo  se maksimalno tome jer je općepoznato da nogometaši imaju problema s koordinacijom i ljepotom pokreta”, rekao je Jelinić i dodao kako je i za prvi lockdown imao pripremljene treninge, no navodi kako nisu sva djeca sudjelovala u programu treniranja za što mu je bilo iznimno žao.

„Na sastancima znam roditeljima reći kako moraju biti presretni što im se djeca, u vrijeme računala, gadgeta i u svijetu mnogobrojnih mogućnosti, bave sportom”, ističe trener Robert Jelinić i navodi jedan od glavnih problema s kojima se suočava nakon netreniranja, a isto navodi i trener rukometaša Antonijo Šarić, a to je višak kilograma i masnih naslaga s kojima se djeca vraćaju u trenažni proces.

Jelinić ističe kako se prije svih odluka trebala napraviti dublja analiza nakon koje bi se vidjelo, poučeni prvim lockdownom, što sve djeca i sport gube ili su izgubili ovim mjerama, a mi možemo priželjkivati da, nakon nove zabrane, kod djece ne bude odustajanja od sporta jer svi znamo koliko bilo koja fizička aktivnost pridonosi psihičkom i fizičkom razvoju djece.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno