Nakon što se u rujnu prošle godine prvo susreo s vinkovačkim gimnazijalcima, a potom u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci predstavio svoju knjigu “Potresi – Divovi koji se ponekad bude”, poznati hrvatski seizmolog prof. dr.sc. Hrvoje Tkalčić, jedan od vodećih svjetskih stručnjaka u ovom području, jučer je ponovno gostovao u gradu u kojemu je odrastao.
I novi susret u Vinkovcima organizirali su Hrvatska Matica iseljenika Podružnica Vukovar i Ogranak Matice hrvatske u Vinkovcima. Uvodno gosta je predstavio Silvio Jergović, voditelj HMI Podružnica Vukovar, a prof. dr. sc. Hrvoje Tkalčić govorio je o najnovijim spoznajama o potresima i Zemljinoj jezgri.
Između ostaloga, riječi je bilo i o značajnom znanstvenom otkriću koje je naišlo na veliki odjek u javnosti, a prof. dr. sc. Tkalčić i njegov kolega Thanh-Son Phạm, obznanili su ga u veljači ove godine u radu objavljenom u časopisu Nature Communications.
“Radi se o unutrašnjoj jezgri Zemlje koja je u krutom agregatnom stanju, a mi smo pokazali postojanje još jedne središnje jezgre u unutrašnjoj jezgri, ja sam ju nazvao metalnom kuglom jer ona zapravo je kugla u središtu planeta, znači na pola puta negdje između granice s vanjskom i tekućom jezgrom“, istaknuo je prof. dr. sc. Tkalčić.
To je, kazao je, jedan u nizu radova, a razmišljajući o predavanju u Vinkovcima priredio je izlaganje kojim je široj javnosti želio približiti globalnu seizmologiju odnosno poziv globalnoga seizmologa.
“Želio sam ljudima približiti to da mi zapravo ne istražujemo samo potrese nego potresi postaju oruđe za istraživanje unutrašnjosti planeta Zemlje i drugih planeta Sunčeva sustava. Dakle to je glavni cilj današnjega predavanja, pokazati da potresi, koliko god ih se pribojavamo, na neki način mogu biti i korisni znanstvenicima“, istaknuo je Hrvoje Tkalčić.
To potvrđuje upravo i otkriće središnje jezgre u unutrašnjoj Zemljinoj jezgri utemeljeno na analizi potresnih valova.
“Kada potres nastane on generira seizmičke valove koji se šire ili kroz unutrašnjost Zemlje ili površinom Zemlje i oni nam na neki način osvjetljavaju unutrašnjost planeta. Volim to usporediti s medicinskom radiologijom samo što u medicinskoj radiologiji imamo jednu idealnu situaciju gdje možemo tijelo pacijenta okružiti izvorima ili prijamnicima, a u globalnoj seizmologiji potresi postaju izvori, a osjetljivi instrumenti, seizmografi, su prijamnici. Međutim, nemamo ujednačenu raspodjelu tih instrumenata tako da globalni seizmolog ili biofizičar ovih dana mora biti vrlo inovativan da uz raspodjelu velikih potresa koji se događaju uglavnom u ekvatorijalnom pojasu i raspodjelu instrumenata kojih imamo više na kontinentima, a manje na oceanskom dnu, da postignemo isti rezultat”, pojasnio je prof.dr.sc. Hrvoje Tkalčić.