Na današnji dan, prije 31 godinu, pala su naselja Lipovac, Apševci i Podgrađe, odnosno tri mjesta koja administrativno spadaju pod Općinu Nijemci. Tijekom današnjeg jutra u ovim naseljima održano je sjećanje za sve poginule branitelje iz ovih naselja, a došlo je i do otkrivanja spomen-obilježja.
„Ove godine smo izgradili i otvorili u svakom mjestu spomenik svim žrtvama i našim vitezovima. Sada se svakog dana možemo prisjetiti što su oni dali za Hrvatsku. Sva ti sela su imala jednaku priču, paljena su, rušene su kuće. Od samog povratka svake godine traje obnova obiteljskih kuća i infrastrukture, tako da se nadamo da ćemo to u dogledno vrijeme i dovršiti, a najbitniji su ljudi, njih također treba obnoviti”, rekao je Vjekoslav Belajević, načelnik Općine Nijemci.
Tako je naša županija tijekom studenog 1991. godine proživjela brojne ratne strahote, mnoga naselja su pretrpjela velike materijalne štete, ali i ono najbolnije, mještani su izgubili svoje najmilije. Današnji program odavanja počasti i otkrivanje spomenika započelo je u Lipovcu.
„Ovo je stvarno jedan lijep čin od Općine Nijemci i raznih udruga veterana. Prošla je 31 godina od tada i lijepo je što su se oni ovoga sjetili. Nažalost, to meni ne može vratiti oca, no s ove strane je svakako jedna lijepa gesta. Bio sam dijete kada mi je otac poginuo, sestra je još i mlađa od mene, tako da mi je čast što je meni pripala mogućnost otkrivanja spomenika. Na neki način, ja sam živi spomenik moga oca, svi koji me vide kažu mi da sam ja njegova slika i prilika”, izjavio je Ilija Džigumović, sin poginulog hrvatskog branitelja iz Lipovca.
Nakon što se održalo sjećanje u Lipovcu, program je nastavljen u susjednim Apševcima, odnosno selu u kojeg je neprijatelj prvi ušao sada već davne 1991. godine.
„Ovo je sigurno veliki značaj za nas, malo smo selo i to je najmanje što za naše poginule, kao i njihove obitelji i prijatelje, možemo dati. Ovim ćemo spomenikom omogućiti sjećanje za njih, ali i da možemo pokazati našim mladima da postoji ovaj spomenik za sve branitelje”, rekao nam je Stjepan Plavšić iz Apševaca, hrvatski branitelj i sin poginulog hrvatskog branitelja.
Za kraj današnjeg programa, svi prisutni zaputili su se u Podgrađe. Ovo selo tijekom Domovinskog rata doživjelo je istu priču kao prethodna dva mjesta. Gubici ljudskih života, razrušene i spaljene kuće te velika tuga svakako je veliki dokaz koliko je u tim danima bilo teško svim mještanima. Na kraju programa uslijedila je misa u crkvi Sv. Šimuna Jude Tadeja u Podgrađu.
„Kao što svi znamo, bilo je jako teško. Prva mu je borba bila kada je otišao u redarstvenike. On je rekao da netko mora ići u rat, mama mu je uvijek govorila da može poginuti u ratu, a on je rekao da netko mora i to. Kasnije je bio član Tigrova, pa i Vinkovačke brigade. U tom trenutku imao je 29 godina. Bio je dobra osoba, uvijek nasmijan i veseo. U rat je pošao punim srcem”, riječi su Kate Čolaković iz Podgrađa, sestre poginulog hrvatskog branitelja.
„Ova tri sela su prije 31 godinu pretrpjela veliku tragediju i nepravdu. Oni su mjesecima zadržavali neprijatelja kako bi osigurali obranu Vukovara, ali i da pomognu pri konsolidaciji snaga u cijeloj Hrvatskoj. Mislim da će se morati u dogledno vrijeme procesuirati svi akteri ovih nemilih događaja, ali najbitnije je pronaći sve naše najdraže koji se i dalje smatraju nestalima”, zaključio je Dražen Milinković, predsjednik Županijske skupštine Vukovarsko-srijemske županije.
Tako je tijekom današnjeg dana održana počast za ova mjesta, a u četvrtak će ista stvar biti učinjena i u Nijemcima te u Donjem Novom Selu.