Kao i svake godine, kada lišće počne žutjeti i jesen pokaže svoje adute, u Poljoprivredno šumarskoj školi Vinkovci, Regionalnom centru kompetentnosti za poljoprivredu (RCK), učenici kreću s jesenskim radovima. „Do prije par tjedana radili smo u hidroponu, a onda smo krenuli na njivu u berbu kupusa. Nađe se tu dosta poslova, ali organiziranim radom uspijemo sve svoje zadatke obaviti”, rekao nam je entuzijastični učenik Josip Kuveždić koji se i nakon školovanja vidi u poljoprivredi, a kući u Ilači ima OPG pa stečeno znanje i vještine u školi primjenjuje i na svom seoskom gospodarstvu, a želja mu je upisati i Poljoprivredni fakultet.
Od radova, saznali smo od ravnateljice Ružice Zucić, koji se trenutno obavljaju u školi kroz program praktične nastave, stručne prakse i vježbi tu su radovi na berbi kupusa koji je proizveden u RCK na vlastitim površinama, a kojeg su prethodno učenici sami proizveli od sjetve, njege i svih biljno uzgojnih metoda do berbe i prodaje. Kad je prodaja kupusa u pitanju, na ulazu u školski vrt stajao je natpis „Kupusa nema do daljnjeg”. Ravnateljica nam je pojasnila što se krije iza toga.
„Prva berba kupusa bila je prošli tjedan i moram reći kako smo prepoznati na tržištu gdje nam dolaze stari kupci i sav kupus je prodan i prije nego što je ubran. Budući da je godina bila takva kakva je, imali smo nešto kasniju sjetvu, ali nadamo se kako će sljedeći tjedan radovi u berbi biti u punom jeku. Uz kupus, nadamo se i cvjetači koju željno iščekujemo, ali visoke temperature ove godine učinile su svoje”, objašnjava ravnateljica Zucić. Kupus se prodaje po simboličnim cijenama kako bi učenici od tih sredstava koje zarade nabavili onaj materijal što si škola možda ne može priuštiti. No, kad je sav repromaterijal u pitanju, uglavnom se on omogućava iz školskog proračuna.
Zatim se, nadalje, u školskom vrtu obavljaju radovi uzgoja salate (puterica, kristalka), mladog luka, blitve, a u plasteniku traju radovi na proizvodnji cvijeća za jesensku sadnju. Tu prevladavaju maćuhice raznih boja koje učenici uzgajaju od sjetve pa do same prodaje. Sve to odrađuje se u RCK-u na novim strojevima koji su nabavljeni u okviru projekta, u okviru kojega je i nabavljena hladnjača za skladištenje ubranih plodova koja je od iznimne važnosti za vinkovačku poljoprivrednu školu.
Aktualni su i radovi vezani uz preradu voća i povrća pa je završena berba jabuka, krušaka i šljiva te se radi prerada istih u pogonima RCK koji su opremljeni novom opremom i tehnologijom za proizvodnju sokova, čipsa, po čemu je ova škola nadaleko poznata, octa i pekmeza. Učenici obavljaju i poslove koji nisu izravno vezani za plodova, a to uzorkovanja tla s površina škole u okviru predmeta Tloznanstvo i Poznavanje tala i novog zanimanja Aglomelioratora koji je od ove godine uveden po prvi put u Hrvatskoj i to u Centru za poljoprivredu. Riječ je o eksperimentalnom programu gdje učenici svojim nastavnicima obavljaju uzorkovanja tala i vrše analizu tla u laboratoriju koji se nalazi u zgradi RCK.
„Učenici ove jeseni prvi put imaju jednu lijepu godinu uz manje truda i muke nego što je to bilo dosad te uz manje angažmana odrađuju poslove uz pomoć suvremene opreme za obradu svih ovih poslova koji su aktualni u poljoprivredi. Uz to, novim traktorima i novom mehanizacijom vrši se oranje i priprema tla za jesensku sjetvu kultura”, poručila je ravnateljica Zucić i istaknula kako se u školi radi punom parom jednim novim zamahom i idejama i nada se kako će tako i ostati.
Ipak je RCK donio puno toga novog, od novih programa i kompetencija nastavnika, a sve s ciljem kako bi učenici dobili što bolje obrazovanje i stekli određene vještine kako bi „sutra” bili spremni za tržište rada. Na temelju onoga što smo vidjeli i čuli od nastavnice u školskom vrtu kako su učenici vrijedni i da im ništa nije teško napraviti, u to uopće ne sumnjamo.