Kako je nedavno i najavljeno iz Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Grada Vinkovaca u poštanske sandučiće građana počela su stizati dva informativna letka. Jedan donosi peludni kalendar i preporuke za smanjenje izloženosti stanovnika alergenoj peludi drveća, trava i korova, a drugi otvara temu pravilnog održavanja dimnjaka i loženja vatre sa zdravstvenog, ekološkog, ekonomskog te aspekta sigurnosti.
Peludni kalendar za područje grada Vinkovaca
Peludni kalendar izrađen je temeljem aerobiološkog mjerenja u razdoblju od 2018. do 2022. godine, mjereno od sredine veljače do sredine listopada u godinama mjerenja. Kalendar predstavlja grafički prikaz peludnog spektra u zraku istraživanog područja tijekom određenog vremena donosi informacije o početku, trajanju i kraju cvatnje, oprašivanja pojedine biljne vrste na određenom području.
Sada su svoj peludni kalendar dobili i Vinkovci, a u njemu su podaci koji se odnose na sljedeće biljne vrste: lijeska, joha, čempresi, breze, hrastovi, jasen, platane, trave, kiselica, koprive, trputac, lobode, pelin, ambrozija.
Smanjenje izloženosti stanovnika alergenoj peludi drveća, trava i korova, ističe se, moguće je u većoj mjeri postići mjerama prostornog, urbanog i komunalnog uređenja odnosno primjenom određenih preporuka. Osnovni je cilj unaprijediti osobno zdravlje kroz smanjenje koncentracije alergene peludi u zraku, a tome mogu pridonijeti i građani koji također mogu primjenjivati neke od preporučenih mjera kao što su sadnja nasada s nealergenom peludi te košnja ili čupanje korova s alergenom peludi prije cvjetanja i osjemenjivanja.
Dimnjake održavajmo, požare sprečavajmo, okoliš zaštitimo
Neodržavani dimnjaci i nepravilno loženje vatre za posljedicu mogu imati požar, a provedena mjerenja razine onečišćenosti zraka pokazala su kako na području grada Vinkovaca najveći doprinos u godišnjoj emisiji nezdravih čestica imaju upravo emisije kućnih ložišta koja koriste drva za ogrjev. Riječ je o visokoj razini onečišćenja zraka česticama PM2,5 i PM10.
Drugi informativni letak stoga skreće pozornost na pravilno održavanje dimnjaka te pravilno loženje vatre u peći na drva kako bi loženje postalo što prihvatljivije za okoliš.
To znači da se u pećima ne smiju spaljivati nedopuštene tvari koje proizvode velike količine emisija štetnih za okoliš i zdravlje ljudi. Također, ističe se kako je temelj ekološkog i ekonomski prihvatljivog loženja suho drvo te potpala s vrha, čime se mogu značajno smanjiti štetne emisije plinova, bolje iskoristiti toplinska energija iz drva te povećati trajnost ložišta, a u konačnici pridonijeti čišćem zraku i okolišu.
Budući da je loženje, nažalost, čest izvor požara, u letku su navedene i upute za sprječavanje požara u sezoni grijanja, kao i upute u slučaju požara dimnjaka, ukoliko ipak dođe do takve neželjene situacije.