U Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci danas je svečano otvorena izložba koja predstavlja iznimno vrijednu građu iz fundusa ove ustanove, a riječ je o ostavštini velikoga hrvatskog književnika Slavka Mađera (Ruma 1922. – Novi Marof 1946.)
Dio svoga kratkog života Slavko Mađer proveo je u Vinkovcima gdje se obitelj Mađer doselila 1938. godine. Maturirao je u vinkovačkoj Gimnaziji, a nakon prvotne sklonosti slikarstvu upravo u Vinkovcima Mađer počinje pisati i družiti se s vinkovačkim književnicima kao što su Đuro Šnajder, Franja Žanić, Dionizije Švagelj i drugi, te u Vinkovcima nastaju i njegova ponajbolja djela.
Izložbom u Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci prvi put javnosti je predstavljena sva pisana i druga ostavština Slavka Mađera. Prikupio ju je i sačuvao njegov brat Miroslav Mađer, a Knjižnici poklonila Marija Mađer, Miroslavova supruga.
Kako je istaknula ravnateljica Knjižnice Vedrana Lugić, zahvala za ovako vrijedan sadržaj u fundusu Knjižnice ponajprije ide Mariji Mađer.
„Gospođa Mađer kontaktirala me 2020. godine sa željom da Knjižnici daruje dvije velike ostavštine. Jednu svoga pokojnog supruga Miroslava Mađera, a drugu njegovoga brata Slavka Mađera. Nakon godinu i pol dana rada na analizi ostavštine Slavka Mađera utvrđeno je kako je riječ o oko 1200 kartica rukopisa, oko 300 kartica strojopisa te 100 kartica čistopisa”, istaknula je Vedrana Lugić.
Ostavština Slavka Mađera, koja se trenutačno nalazi u Zavičajnoj zbirci Cibaliana, istaknula je Vedrana Lugić, jedina je ostavština ovoga književnika i zasigurno i jedna od najvećih rukopisnih zbirki u Republici Hrvatskoj uopće te je od neprocjenjive kulturne i materijalne vrijednosti.
Na analizi vrijedne građe radio je voditelj Zavičajne zbirke Tihomir Marojević.
„Ta ostavština stigla nam je u jednoj kutiji i na prvi pogled nije odavala svoj značaj. Međutim, kada smo mi to otvorili pokazale su se stranice i stranice rukopisa i strojopisa, ali dijelom i fotografska građa, likovna građa, knjižna građa, dokumenti…”, istaknuo je Tihomir Marojević.
Uslijedila je obrada i analiza, a u konačnici izložba predstavlja objavljeno stvaralaštvo Slavka Mađera, dokumente, likovne radove, dnevnik, bilježnicu iz matematike i bilješke iz francuskog, dopisnice, pisma, rukopise, čistopise, strojopise i fotografije. Izložbu prati katalog s foto prikazom i popisom predstavljene građe te popratnim tekstovima Vedrane Lugić, Tihomira Marojevića i Željke Djeke.
Izložbu „Ostavština Slavka Mađera” koja predstavlja još jedan vrijedan dio mozaika kulturnoga bogatstva grada Vinkovaca otvorio je gradonačelnik Ivan Bosančić istaknuvši kako je Slavko Mađer svojim djelovanjem pronio ime grada Vinkovaca i tako obogatio ovaj kraj.
„Zato zahvala gospođi Mariji Mađer i svima koji su doprinijeli da imamo danas ovdje ove rukopise i ostalu građu, da ih možemo pogledati i doživjeti kako je to bilo u nekom drugom vremenu. Knjižnica kroz sve ove godine iznimno puno radi na očuvanju svega onoga što je stvoreno unutar našega grada i na tome hvala svim djelatnicima i ravnateljici. Nadam se da ćemo, uz potporu Grada, nastaviti i u novim prostorima baš na takav način raditi za naš grad i za naše sugrađane”, istaknuo je gradonačelnik Bosančić.
Kako se moglo danas čuti, detaljna analiza ostavštine Slavka Mađera sigurno će potrajati još nekoliko godina jer je vrlo malo izvora o njemu, a najveći poznavatelj njegova života i rada bio je njegov brat Miroslav, koji je preminuo 2015. godine.
Knjižnica će, istaknuto je, učiniti sve napore kako bi ostavštinu Slavka Mađera u potpunosti predstavila javnosti, a iduće godine bit će predstavljena i ostavština Miroslava Mađera.