Udruga hrvatskih autobusnih javno linijskih prijevoznika ovih dana ponovno ukazuje na probleme u ovom sektoru. Aktualni rast cijena goriva, ističe se, samo je dio složene situacije. Potvrđuje nam to i Mijat Kurtušić, direktor Poleta d.o.o. Vinkovci.
„Jutros smo, za dobro jutro, vidjeli nove cijene goriva, koje se moraju odraziti na naše poslovanje s obzirom na to da je trošak goriva naš najveći trošak. Ipak, Polet trenutačno neće povećavati cijene, a za dalje sve ovisi o potpisivanju ugovora sa Županijom o javnoj usluzi cestovnog prijevoza putnika. Ako dođe do potpisivanja toga ugovora nećemo povećavati cijenu javnog linijskog prijevoza jer će na tim linijama razliku platiti država. Isto tako i cijena gradskog prijevoza u Vinkovcima ostaje ista. Činjenica je da cijena goriva raste, a kako putnika već nema, povećanjem cijena možete samo izgubiti i ove putnike koje imate. Zato držimo kako je bolje ostati na 5 kuna i zadržati putnike nego povećati cijenu i imati prazne autobuse”, ističe Kurtušić napominjući kako Polet već desetak godina nije povećavao cijene.
Prijevoznici, inače, od Vlade traže da se usvoji više konkretnih mjera za normalno funkcioniranje prijevozničkog sektora.
„Budući da je sve više i više najava da će se ograničiti isporuka goriva, prvi i osnovni zahtjev je da prijevoznici budu izuzeti od toga. Drugi zahtjev je potpisivanje ugovora o javnoj usluzi sa županijama bez obzira na vlasničku strukturu prijevoznika kako bi mogli funkcionirati do svih dijelova županije i davati usluge udaljenim mjestima. Također, jako je važan i nastavak mjera za očuvanje radnih mjesta, a jedna od mjera koju smo tražili je i smanjenje PDV-a ili uvođenje, nazovimo ga tako, prijevozničkog dizela kao što je plavi dizel za ribare i poljoprivrednike, kako bi mogli, s obzirom na ostvarene prihode i relativno velike troškove, nastaviti funkcioniranje”, ističe Mijat Kurtušić.
Recimo i to kako Polet već 60 godina nudi uslugu javnog linijskog prijevoza i 96 posto ukupnoga poslovanja poduzeća vezano je za javni linijski prijevoz, a svega 4 posto je vezano za komunalni linijski prijevoz ponajprije u gradu Vinkovcima. Za Polet je zato važan zahtjev da se prijevoznicima omogući potpisivanje ugovora o javnoj usluzi sa županijama bez obzira na vlasničku strukturu. Trenutačno je mišljenje ministarstva, naime, da tvrtke koje su u vlasništvu lokalne uprave i samouprave ne bi mogle biti korisnici sredstava koje je Vlada osigurala kako bi se održao kontinuitet usluge javnog prijevoza za učenike, umirovljenike, radnike i sve koji koriste javni linijski prijevoz.
„Napomenuo bih samo da Polet ove godine slavi 60 godina postojanja na ovom području, da odrađujemo posao koji je potreban za Vukovarsko-srijemsku županiju i ne želim pomisliti niti u snu da bi netko spriječio daljnje poslovanje Poleta Vinkovci”, zaključuje Mijat Kurtušić.