Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Memorijalom groblju žrtava iz Domovinskoga rata i svečanim kulturno-umjetničkim programom u Hrvatskome domu Vukovar obilježena je 25. godišnjica dovršetka mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja i 31. godišnjica međunarodnoga priznanja Hrvatske.
Vijence su položili predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, izaslanik Hrvatskoga sabora Nikola Mažar, izaslanik Vlade ministar obrane Mario Banožić, vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić i gradonačelnik Vukovara Ivan Penava.
“Prije nekoliko desetljeća ovi događaji označili su pisanje jednog novog početka, a danas su podsjetnik na nimalo jednostavan put koji smo kao država prošli. Podsjetnik su na hrvatske branitelje koji su život izgubili u borbi za ideju o slobodnoj, samostalnoj i neovisnoj hrvatskoj državi. Hrvatski branitelji su nosioci prave istine o Domovinskom ratu i uzor mlađim generacijama kako se poštuje, voli i zalaže za boljitak svoje Domovine. Osjećaj zahvalnosti prema hrvatskim braniteljima te osjećaj odgovornosti za generacije koje dolaze, glavni je smjer rada i djelovanja Vlade Republike Hrvatske na čelu s Andrejem Plenkovićem“, naglasio je ministar Banožić.
Podsjetio je na lik i djelo ratnog ministra obrane Gojka Šuška te se prisjetio riječi prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana koji je u svome obraćanju 15. siječnja 1992. hrvatskom narodu poručio: „Zasučimo rukave na izgradnji nove demokratske države“ te kazao kako nas upravo one obvezuje na daljnje osnaživanje hrvatske države.
„Slijedeći jasnu viziju dr. Franje Tuđmana o samostalnoj i neovisnoj međunarodno priznatoj državi, došli smo do svega onoga što imamo danas“, rekao je ministar obrane.
Istaknuo je kako je na međunarodnoj razini Hrvatska politički afirmirala kao članica Europske unije i Sjevernoatlantskog saveza i danas je relevantan partner u brojnim globalnim i regionalnim organizacijama.
„Ponosan sam što Hrvatska vojska uživa sve snažniji međunarodni ugled među svojim saveznicima i partnerima. Našu Hrvatsku vojsku nastavljamo činiti još spremnijom i snažnijom, a Vlada Republike Hrvatske i u ovoj godini nastavlja modernizaciju i opremanje svih grana Oružanih snaga. Hvala svim hrvatskim vojnikinjama i vojnicima što svojom izvrsnošću na najbolji mogući način predstavljaju one najviše vrijednosti svoje Domovine“, rekao je Banožić.
Obljetnice međunarodnog priznanja Hrvatske i mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja značajni su datumi u hrvatskoj povijesti. Današnji dan podsjetnik je na hrvatske branitelje i njihov doprinos u stvaranju Republike Hrvatske. Isto tako podsjetnik je na generale Krešimira Ćosića i Ivana Kapulara koji svjedoče spremnosti 5. gardijske brigade „Sokolovi“ koja je bila ključna za obranu područja Vukovarsko-srijemske županije.
Predsjednik Milanović podsjetio je da je Hrvatska 1991. godine krenula na teški i slavni put borbe za stvaranje države u nemogućim uvjetima te od početka pokazivala dobru bolju za dogovor i nudila prijedloge uspostave konfederacije. Hrvatska je dobila rat 1995. godine zahvaljujući hrabrosti hrvatskih branitelja i sposobnosti vodećih ljudi, prvenstveno ratnoga predsjednika dr. Franje Tuđmana. Odluku o mirnoj reintegraciji nazvao je pametnom i humanom, a nakon odbijanja predstavnika Srba da prihvate plan Z4, srpski je narod srljao u katastrofu vođen slijepcima i neodgovornim avanturistima.
“Tuđman je pristao na plan Z4 i da je druga strana imala zrno pameti i razboritosti, Tuđman danas ne bi bio upamćen kao ratni pobjednik, nego kao kompromiser koji je morao nešto napraviti u interesu države što mu je bilo servirano”, rekao je Milanović i dodao da poziva predstavnike hrvatskih Srba da poštuju hrvatsku državu, da ne govore kako je Oluja bila etničko čišćenje jer nije.
Obilježavanje je proteklo bez predstavnika srpske nacionalne manjine, a zamjenik gradonačelnika Srđan Kolar, koji je i predsjednik GO SDSS-a, u priopćenju za javnost naveo je da je razlog „uskraćivanje prava i odnosa vladajuće strukture u gradu prema srpskoj zajednici i institucijama”. Srpski su predstavnici zapalili svijeće ispred crkve sv. Nikole u Vukovaru.