U jednom od vinkovačkih salona koji odišu šarmom, mirisom tkanine i krojačke krede, pronašli smo Zdenku Žgelu. Predsjednica Ceha tekstilnih i kožarskog djelatnosti Udruženja obrtnika Vinkovci, već šestu godinu vodi vlastiti salon jednostavno nazvan – Zdenka. Mjesto je to gdje odjevni komadi ne nastaju na traci nego iz priče, potrebe i osobnosti svake žene koja kroči u prostoriju ispunjenu bojama, uzorcima i detaljima.
Godinama je krojila snove kroz kožnu konfekciju za prestižne brendove, ali odlučila je otvoriti svoje. Svoje škare, svoje mjere i svoj tempo. I svoju filozofiju – odjeća nije samo stvar estetike, nego osobnog izraza. „Bavim se krojenjem i šivanjem odjeće po mjeri od kože i tekstila”, započela je u razgovoru.
Iza te rečenice skriva se prava mala tvornica emocija. Ne radi se samo o komadima odjeće – radi se o vjenčanicama koje mladenke godinama sanjaju, haljinama za maturalne večeri koje se pamte cijeli život, o svečanim trenutcima majki koje prvi put vode sina pred oltar.
„Imamo manje haljine, za djevojčice od najmanjih nogu, šijemo iste haljine za mamu i kćer, mladu i nećakinju. Od xxs do 5xl veličina, kod nas nema pravila – svatko je dobrodošao”, ističe.
Radni kalendar puni se odmah nakon Božića, ponekad i do godinu dana unaprijed. Klijentice dolaze uz najavu, ali i spontano, no svi žele isto – haljinu koja im pristaje kao druga koža. „Bolje je dogovoriti na vrijeme. Onda ste mirni. Ne morate trčati okolo i razmišljati što će biti s haljinom”, kaže.
Modni trendovi se mijenjaju, ali njezin salon se prilagođava svakom zahtjevu. Sirena, princeza, mini, midi, maksi – sve ideje prolaze kroz njezine ruke i njezinu maštu. „Imamo kolekcije od trideset haljina, vjenčanica i dječjih modela. Ako netko nije siguran, može isprobati nešto iz salona, pa se odluči. Dogodi se da djevojke dođu s jednom idejom, a odu s drugom”, dodaje.
Izrada jedne haljine traje najmanje dva dana, ponekad i više, ovisno o modelu i složenosti. „Nije isto raditi jednoslojnu haljinu i onu s nekoliko slojeva, s tilom, korzetom, ukrasima. Sve to traži pažnju, vrijeme, strpljenje. Sve se šije s idejom da osoba u toj haljini zablista”, objašnjava.
Cijene se kreću od 50 pa naviše, ovisno o utrošenim satima, a sat rada iznosi deset eura. Klijentice najprije pošalju slike i ideje, zatim dolaze na mjerenje. „Objasnimo im koliko materijala treba, koje vrste, jer nije svejedno ako želite da haljina ‘pada’ ili da ‘stoji’. Tu su til, muslin, saten, citelin, kosti za korzete… Sve mora biti prilagođeno figuri i želji”, kaže.
Svakoj osobi pristupa s posebnom pažnjom. U njezin salon ne dolaze samo Vinkovčanke – klijentice stižu iz Osijeka, Iloka, Vukovara, Županje, Đakova. „Jedna žena je zvala u četvrtak navečer, uplakana. U subotu je svadba, a susjeda je kupila istu haljinu kao ona. Molila nas da joj sašijemo nešto svoje. Otvorili smo salon izvan radnog vremena i uspjeli”, ispričala je.
Maturalne večeri posebna su sezona. Dvadesetak djevojaka godišnje prođe kroz salon sa željom da ta jedna noć bude njihova. „Danas su djevojke vrlo osviještene. Donesu slike s interneta, žele modele s crvenih tepiha. Znaju što žele. A mi ih usmjerimo – koja tkanina je najbolja, kako će haljina padati, što odgovara njihovom tenu, figuri, prigodi”, poručuje.
Ljubav je zapravo ono što veže sve niti u ovom salonu. Ljubav prema poslu, prema ljudima, prema trenucima koje dijeli s njima. U Zdenkinom salonu ne biraju se haljine, već kroje uspomene.