Zavod za hitnu medicinu Vukovarsko-srijemske županije danas je svečano preuzelo pet novih vozila, jedno vozilo hitne pomoći te četiri sanitetska vozila, čime se nastavlja dugogodišnji trend modernizacije voznog parka i ulaganja u kvalitetu zdravstvenih usluga. Investicija, vrijedna 411.050 eura, financirana je najvećim dijelom iz decentraliziranih sredstava Vukovarsko-srijemske županije, koja je osigurala 371.250 eura, dok je ostatak iznosa pokriven vlastitim sredstvima.
Nova vozila trebala bi dodatno unaprijediti učinkovitost i sigurnost pružanja hitne medicinske pomoći, ali i poboljšati uvjere za sanitetski prijevoz, koji posljednjih godina bilježi izuzetno velik obim posla.
Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Vukovarsko-srijemske županije, Mladen Karlić, istaknuo je kako su nova vozila prijeko potrebna daljnjem razvoju službe.
“Zavod za hitnu medicinu Vukovarsko-srijemske županije od danas je bogatiji za pet novih vozila. Jedno je namijenjeno hitnoj službi, za najhitnije intervencije, a četiri su namijenjena sanitetskom prijevozu. Od prošle godine preuzeli smo sanitet iz domova zdravlja, a vozila nisu bila adekvatno obnavljana, pa smo morali nabaviti nova kako bismo podigli standard voznog parka. Ta vozila godišnje prijeđu oko milijun i pol kilometara, prevozeći pacijente diljem Hrvatske, u razne kliničke centra i toplice na terarije. Zahvaljujući Županiji, dobili smo pet novih vozila kojima ćemo podići standard hitne službe, ali i sanitetskog prijevoza”, izjavio je Karlić.
Osvrnuo se i na opseg posla koji Zavod obavlja tijekom godine.
“Godišnje zaprimimo oko 30.000 poziva, od toga je oko 14.000 intervencija na koje izlaze naši liječnici i medicinski tehničari. Uz to, imamo oko 10.000 pregleda u ambulantama i oko 4.000 savjeta koje pružimo telefonski. Ključno je da devet ekipa hitne medicinske pomoći svakodnevno, 24 sata, pokriva šest mjesta u županiji. Nekad su bile samo tri hitne službe u cijeloj županiji, Vinkovcima, Županiji i Vukovaru, a danas imamo znatno viši standard. Važno je naglasiti i da imamo devet specijalista medicinskih tehničara koji, u slučaju da nema liječnika, mogu provoditi gotovo sve postupke i davati terapiju”, dodao je.
Vozila je svečano predao župan Ivan Bosančić, koji je naglasio važnost ulaganja u hitnu medicinu te istaknuo zahvalnost djelatnicima koji svakodnevno rade u zahtjevnim okolnostima.
“Danas je lijep trenutak u kojem možemo našim sugrađanima predstaviti novu opremu i vozila Zavoda za hitnu medicinu. Kada vide novu zgradu, opremu i zadovoljstvo djelatnika koji svoj posao obavljaju predano, to ulijeva povjerenje. Ovo nije samo posao, ovo je poziv i način života. Izazovi s kojima se djelatnici hitne susreću nešto su što rijetko tko proživljava na svome radnom mjestu. Zato im veliko hvala, jer oni ne samo da rade, oni daju sebe”, poručio je Bosančić.
Dodao je kako je važno osigurati najbolje moguće uvjete za djelatnike.
“Važno je da imaju novu opremu, nove automobile i najbolje uređenu medicinsku opremu u vozilima. Nastavit ćemo snažno podržavati Zavod kako bi mogao održavati ovako visoku razinu opremljenosti i u budućnosti”, rekao je.
Svečana primopredaja predstavlja još jedna korak u jačanju zdravstvenog sustava županije, a nova vozila bit će uskoro stavljena u potpunu funkciju na terenu.















