Program održavanja komunalne infrastrukture jedna je od konstanti u gradskom proračunu, a dio toga programa odnosi se i na uređenje i održavanje javnih zelenih površina. Tu pripada sve ono što grad čini zelenijim i oku ugodnijim svakom građaninu i svakom gostu.
U proračunu Grada Vinkovaca ove godine za Program održavanja komunalne infrastrukture predviđen je iznos od 26,8 milijuna kuna. Od toga za održavanje javnih zelenih površina predviđeno je 4,3 milijuna kuna.
„I našoj Gradskoj upravi cilj je što zeleniji i u tom smislu što ljepši grad, a brigu o zelenim površinama u Vinkovcima vodi Cvjećarstvo, osim Papuka i groblja u Ulici bana Jelačića, dječjih igrališta te strojnog čišćenja šiblja i drveća. Dakle, oni brinu o košnji, održavanju živice, ruža, grmova, cvjetnim gredicama, žardinjerama, mladom i starom drveću, čišćenju površine Bosuta… Za te poslove iznosi uglavnom ostaju isti kroz godine, a ako imamo povećanja kroz rebalans onda je to obično za održavanje starog drveća i za košnju”, ističe Ivana Bertić, samostalni upravni referent za održavanje i nadzor u Upravnom odjelu komunalnog gospodarstva i uređenja grada.
U uređenju zelenih površina uvijek se može primijetiti i nešto novo. Uz nadopune te nove drvorede, a zadnji takav niknuo je u Ulici Josipa Matasovića, uvijek se pojavljuju i neki detalji ili nove male cjeline. Od zelenog luka kod Kazališta ili novih žardinjera na više lokacija do zelenih otoka na kružnim tokovima ili cvjetnog trga na lokaciji nekadašnjega Malog kina.
Djelatnici Cvjećarstva na poslovima održavanja javnih zelenih površina angažirani su prema redovitom planu i rasporedu, a u posebnim prilikama svakodnevno održavanje je i pojačano. „Sve mora biti onako kako treba od urednih parkova, pokošene trave, ošišanih živica, okopanoga i zalivenoga cvijeća… A uvijek idemo nečemu ususret. Nedavno smo uređivali obalu Bosuta uoči otkrivanja Spomenika hrvatskim braniteljima. Sad su nam tu Rimski dani, pa Dan grada odnosno cijelo Ljeto u gradu, a onda idu Vinkovačke jeseni i stalno tako”, ističe Stjepan Viljetić, direktor Cvjećarstva.
A uz sve uobičajene poslove ovih dana djelatnici Cvjećarstva bore se i s velikim vrućinama. Dvije ekipe svaki dan angažirane su na zalijevanju. U svemu, ističe Viljetić, dobro je to što se voda uzima iz Bosuta te nije prehladna pa se i na ovim visokim temperaturama može zalijevati i do nekih 10, 11 sati.