Nasilje u raznim oblicima prisutno je u svakodnevnom životu, a može ostaviti trajne psihičke i fizičke posljedice. Velik je to problem u svijetu i u Hrvatskoj na koji se posebno ukazuje zadnje srijede u veljači kada obilježavamo Dan ružičastih majica i kada se brojnim aktivnostima senzibilizira svijest javnosti, posebno mladih, o pozitivnim društvenim vrijednostima i poštivanju različitosti.
Obilježavajući ovaj dan, policijski službenici PU vukovarsko-srijemske su u Osnovnoj školi Ivana Mažuranića održali predavanje namijenjeno djeci, a u cilju edukacije i prevencije međuvršnjačkog nasilja. Mirna Marić, policijska službenica za prevenciju PU vukovarsko-srijemske, ispričala im je više o vrstama nasilja i posljedicama te o preventivnom projektu policije „Živim život bez nasilja“.
„Kod prevencije nasilja najvažnije je da djeca prepoznaju različite vrste nasilja i da ne upražnjavaju u svom životu takvo ponašanje. Projektom „Živim život bez nasilja“ apeliramo na djecu da moraju od najranije dobi voditi računa o tome kako se ponašaju, jer će to im to u kasnijem životu puno značiti“, pojasnila je Marić te istaknula kako je najčešća vrsta nasilja tjelesno nasilje, a razvojem tehnologije danas je to i internetsko nasilje: „Protiv internetskog nasilja se možemo boriti jedino educiranjem, tako da djeca shvate da sve što u stvarnom životu nije dozvoljeno, nije dozvoljeno ni u virtualnom svijetu“. Roditeljima je poručila da se educiraju uz djecu i u njih usade smjernice za korektno i pristojno ponašanje.
Predavanje je Policijska uprava održala u suradnji sa Savjetom mladih VSŽ i Upravnim odjelom za sport, mlade i demografiju Vukovarsko-srijemske županije ispred koje je školu posjetio zamjenik župana Josip Dabro koji je napomenuo kako je važno probuditi svijest naših najmlađih, ali i ostale populacije, da je borba protiv vršnjačkog nasilja svakodnevno prisutna i da o tome treba voditi brigu i govoriti.
„Naša dužnost, obaveza i zadaća kao županije, ali i kao ljudi, je da osvještavamo djecu i roditelje te kroz zajedničke aktivnosti pošaljemo poruku svijetu da vršnjačko nasilje treba sprječavati. Danas se prisjećamo što smo sve napravili u protekloj godini, ali i zacrtavamo ciljeve za sljedeću“, istaknuo je Dabro.
Da je međuvršnjačko nasilje velik problem među mladima slaže se i školski psiholog Robert Kovačević koji napominje da je najvažnije osvijestiti dijete o tome što je napravilo, ali da srećom u ovoj školi nema nekih većih problema.
„Ukoliko je neka situacija malo teža obavijestimo i roditelje koji na početku budu zaštitnički nastrojeni, no kada vide što se uistinu dogodilo budu „na našoj strani“ i zajednički radimo na tome da se takvo ponašanje više ne ponovi. Nama se djeca uglavnom obraćaju tek kada nasilje traje duže, a kada se ono dogodi jednom ili dvaput, često za to nitko ne sazna“, pojasnio je Kovačević.
Dan ružičastih majica obilježen je i u Dječjem vrtiću Stribor u kojemu su najmlađe skupine, uz pomoć svojih teta, veselom pjesmom i plesom poslale poruku protiv nasilja, a najjača je svakako bila puštanje ružičastih balona kao znak potpore svim žrtvama nasilja. Vrtić je ovom prigodom posjetio i zamjenik gradonačelnika Gabrijel Šokičić koji je kazao sljedeće:
„Grad svakako podržava ovakvo događanje, odnosno dan kada ukazujemo na neprihvatljivost vršnjačkog nasilja koje može imati i psihičke i fizičke posljedice. Dobro je podsjećati na neprihvatljivost takvog ponašanja i djecu odmalena učiti da je to neprihvatljivo, ali i da djeca žrtve znaju reći što im se događa kako bi se to na vrijeme moglo spriječiti“.
Istraživanja su pokazala da jedno od petero djece u svojem životu doživi verbalno nasilje i upravo zbog toga nastao je Dan ružičastih majica. Kao ideja nastao je 2007. godine u Kanadi, kada je dječak koji je u znak podrške svojoj majci teško oboljeloj od karcinoma dojke, u školu došao u ružičastoj majici zbog čega je bio izložen vršnjačkom nasilju. U znak potpore zlostavljanom dječaku, njegovi školski kolege su također počeli nositi ružičaste majice koje su ubrzo, na globalnoj razini, postale simbol borbe protiv međuvršnjačkog nasilja u školama.