VEČERAS NA MERAJI Vinkovačka glina kao izvor umjetnosti – Tvornica ZEMLJA

|

- Advertisement -

U prostorima vinkovačke tvornice Dilj, članice Nexe Grupe, 1. srpnja s radom je počeo 15. saziv međunarodne kiparske radionice Tvornica ZEMLJA. U suradnji s Diljem ovu je radionicu 2003. godine osmislio i pokrenuo istaknuti vinkovački kipar Antun Babić ( 1931. – 2023. ), kojega je 2009. godine kao voditelj naslijedio izv. prof. dr. art. Tihomir Matijević s osječke Akademije za umjetnost i kulturu. Nakon razdoblja mirovanja u koje radionica ulazi 2012., Matijević ju ponovno oživljava 2020. te se ove godine obilježava i 15. jubilej.

Tvornica ZEMLJA radionica je koja okuplja umjetnike i studente koji stvaraju u glini, a temelji se na izradi skulptura većega formata. Radionica se održava u poznatoj vinkovačkoj tvornici Dilj, koja je članica Nexe Grupe i oni su naši sponzori uz Ministarstvo kulture i medija. Radi se u prostoru tvornice na značajno visokim temperaturama, ali koje nama zapravo pomažu jer se glina lijepo prosušuje tako da velike formate možemo graditi relativno brzo”, rekla nam je umjetnička suradnica na projektu dr. art. Vlatka Škoro s osječke Akademije.

Foto: Dražen Bota

Sudionici ovogodišnjeg 15. izdanja Tvornice ZEMLJA su: prof.art. Alem Korkut i Marin Marinić, viši stručni suradnik, te studenti Jan Čamber, Lara Kraš i Dorotea Kovačić s Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Iz Slovačke dolaze umjetnici Martin Piacek i Nico Tonk, a Fakultet za umjetnost i dizajn u Temišvaru (Rumunjska) predstavlja studentica Rebeca Ulici. Tradicionalno sudjeluju i studenti s Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, ove godine to su Tin Krupilnicki i Šime Zupčić, te suradnice na projektu Josipa Stojanović, umj. surad., doc.dr.art. Margareta Lekić, dr. art. Vlatka Škoro, umj. surad. i voditelj radionice prof. dr.art. Tihomir Matijević.

Radionica je to na kojoj nema barijera između onih koji su na svojim umjetničkim počecima i onih koji su se u tom svijetu već afirmirali.

To zapravo i jest neka suština, da zajedno stvaramo u jednoj krasnoj radnoj atmosferi. Družimo se bez bilo kakvih prepreka, a razmjena iskustava je ono što je jako važno. Ja to mogu posvjedočiti i s pozicije studenta jer sam kao zagrebački student dolazila na radionicu kao na terensku nastavu i sa svoje sadašnje pozicije kao kiparica i kao umjetnička suradnica. Doista mogu reći samo sve najbolje”, ističe Vlatka Škoro.

Projekt je to, napominje, važan za one koji u njemu sudjeluju kao i za zajednicu.

Projekti u kulturi velika su potreba bilo kojeg mjesta, grada, države, a posebnost je Tvornice ZEMLJA to da mi ovdje stvaramo jednu značajnu zbirku terakote. Dio toga moći će se vidjeti i na izložbi s posljednja tri saziva radionice”.

Foto: Dražen Bota

Riječ je o izložbi čije je otvorenje najavljeno za subotu, 5. srpnja, u Galeriji fotografije „Meraja” s početkom u 19 sati.

Izložba pod nazivom Tvornica ZEMLJA predstavlja radove sudionika saziva 2022., 2023 i 2024. ove međunarodne kiparske radionice, a to su: Ana Marija Aničić Kahrić, Peter Baran, Jurica Bareš, Bojidar Bonchev, Nikša Borovac, Rebeka Bošnjaković, Valentina Damjanović, Dragan Dužević, Gyorgy Fusz, Niko Grgić, Hrvoje Ivanković, Đorđe Jandrić, Tin Krupilnicki, Margareta Lekić, Nikola Macura, Filip Mahmudćehajić, Tihomir Matijević, Pia Midžor, Abigel Nagy, Josip Pratnemer, Ivana Radovanović, Dragutin Rajković, Natalija Ranković, Jasmina Smajić, Igor Smiljanić, Josipa Stojanović, Marina Spasić, Vlatka Škoro, Petra Virag Szondi i Slavko Živanović. Njihovi radovi srednjega i većeg formata postavljeni su u Galeriji te u okolnom vanjskom prostoru.

- Advertisement -

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Radno vrijeme blagajne Vinkovci-Županja

PON – PET od 7:30 do 14:00h
Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.