Ime “Suze svetog Lovre” dolazi iz puka te je postalo popularno tijekom posljednjih pedesetak godina – prije svega u Dalmaciji u kojoj su naziv za nebesku pojavu posudili od Italije. Međutim, samo dio promatrača zna za njihov pravi izvor – periodički komet pod imenom Swift-Tuttle koji tijekom 133-godišnje putanje oko Sunca za sobom ostavlja dug trag prašine. Najintenzivniju aktivnost imat ćemo s noći 11. na 12. kolovoza.
Sveti Lovro je kršćanski mučenik kojeg su 10. kolovoza 258. godine, po legendi, spržili na rešetki, a svojim je mučiteljima tom prilikom hrabro rekao: “Gotov sam s ove strane, okrenite me na drugu.” U starohrvatskoj astrognoziji meteori su pak poznati kao zvijezde padalice, svitci, proletuše, kresnice i feralići.
Koja je povezanost perzeida i Suza svetog Lovre? Naziv Perzeidi odnosi se na prividan izvor meteorita koji je, u ovom slučaju, zviježđe Perzej. Što se pozicije meteorita tiče, oni se mogu pojaviti bilo gdje na nebu, a svi potječu iz jedne točke – radijanta.
Što se ovogodišnjeg spektakla tiče, promatrači diljem zemlje morat će se nadati manjku mjesečine i oblaka koji će, ako budu prisutni, na velikom broju mjesta otežati savršeno promatranje neba.
Kao i 2021., najposjećenija će mjesta promatranja i u 2022. biti ona izvan gradova, premda će se pokoju zvijezdu padalicu moći vidjeti i u tamnijim gradskim dijelovima.