Jedno od događanja u programu Dana Matice hrvatske u Vukovarsko-srijemskoj županiji bilo je i jučerašnje gostovanje Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima u središnjici Matice hrvatske.
Vinkovački matičari u Zagrebu su predstavili jedno od svojih novih izdanja, prijevod sa slovenskoga knjige Bojana Žaleca „Kierkegaard o ljubavi i kušnjama – Kršćanska antropologija tjeskobe, nasilja i patnje”.
U Maloj dvorani Matice hrvatske o knjizi su govorili autor prof.dr.sc. Bojan Žalec, prevoditelj dr.sc. Stjepan Štivić, prof.dr.sc. Stipe Kutleša i dr.sc. Dražen Švagelj, predsjednik OMH u Vinkovcima.
„Knjiga je prikaz Kierkegaardove etike dobroga života, koja je nerazdvojna od njegove odnosne i transcendentne egzistencijalne antropologije, psihologije i teologije. Dobar život može se postići samo preko odnosa u svim protežnostima: prema Bogu, prema drugima i prema samome sebi. Jedino tako pojedinac može autentično bivati i graditi pravu zajednicu. Sastavnice su autentične egzistencije tjeskoba i patnja. Stoga pred njima čovjek ne treba bježati, nego se mora naučiti nositi ih s radošću. To je moguće samo ako ljubi. Kierkegaard je dubok i dosljedan tražitelj istine da bi zatvorio oči pred tamnim stranama života, a u njemu i obilje duha da bi nam unatoč kušnjama uskratio plemeniti humor. Konačno, njegova je etika etika duboke radosti za životom (pandan Nietzscheovoj volji za moći), koja proizlazi samo iz ljubavi, odnosno ljubav je njezin alfa i omega. Knjiga je plod mojega razmjerno intenzivnoga bavljenja Kierkegaardom proteklih desetak godina. Argumente i ishode istraživanja provjerio sam na brojnim konferencijama, raspravama, predavanjima na ljubljanskom i drugim europskim sveučilištima u različitim državama. Rasprave u knjizi bile su objavljene u uglednim znanstvenim monografijama i vrhunskim znanstvenim časopisima s visokim čimbenikom odjeka, gdje su prošle recenziju. Stoga mogu reći da knjiga predstavlja moj provjereni i utvrđeni pogled na Kierkegaarda i obrađene teme”, piše, između ostaloga, Bojan Žalec u uvodu knjige.
Neke od središnjih tema opusa jednog od najvažnijih filozofskih i teoloških mislitelja knjiga donosi kroz 9 poglavlja: Kierkegaardov personalizam / Kierkegaard i ono političko: vjera kao prevladavanje nasilja i izvor demokracije / Izvor genocida i totalitarizma protumačen Kierkegaardovim pojmovima tjeskobe i stadija egzistencije: primjer nacizma i staljinizma / Ljubav kao jedinstvo mnogovrsnoga: prednostna i »kršćanska ljubav«, ljubav kao služenje i način poboljšanja ljudi / Ljubav kao dužnost i žrtvovanje / Kierkegaard i nasilje: usporedba s Girardom / Podnositi tjeskobu i patnju s radošću: radosna »vijest« »Bog je ljubav« kao temelj radosti u patnji / Kršćanska rezilijentnost: Kierkegaardova kršćanska gramatika i edukacija / Čovjekovo neprihvaćanje temeljne istine o sebi kao izvor čovjekovih psihopatologija.