Kad su Goran Vučko, Berislav Božanović i Enes Bešić 2019. godine odlučili sjesti za stol i pokrenuti inicijativu za osnivanje Ronilačkog kluba Vinkovci, znali su da u gradu postoji značajan broj zaljubljenika u podvodni svijet. Danas, šest godina kasnije, klub broji oko 40 članova, od kojih je 25 aktivno cijelo vrijeme.

„Bili smo članovi različitih klubova, ali željeli smo stvoriti nešto vlastito u Vinkovcima. Podrške je bilo, otpora također, no danas smo složna ekipa koja se druži gotovo na dnevnoj bazi“, govori Goran Vučko, član Ronilačkog kluba Vinkovci.
Članovi kluba ne sjede mirno – osim što organizirano rone na morima, jezerima i rijekama diljem Hrvatske, redovito provode i ekološke akcije. „Prošli vikend izvukli smo nekoliko kubika smeća iz Banje. Jezero smo čistili već više puta, a pripremamo i veliku međunarodnu eko-akciju s gostima iz svih dijelova Hrvatske, ali i BiH te Srbije“, ističe Vučko.

Eko-akciju čišćenja Banje klub će provesti s podrškom Grada Vinkovaca, a bit će održana 7. i 8. lipnja, taman prije sezone na vinkovačkom jezeru. Ronjenje se u klubu ne svodi samo na rekreaciju. Vinkovački ronioci ozbiljno pristupaju edukaciji i sigurnosti, a dva puta godišnje provode Školu ronjenja za početnike (R1 kategorija). Troje članova uspješno je završilo program na otoku Krku.

„Ronjenje je nešto posebno. To je stanje bestežinskog tijela koje daje osjećaj slobode. Znanstveno je dokazano da je bliže meditaciji nego sportu. Svi smo jednaki pod vodom – bez obzira na kilažu. Primjerice, u Americi ako želite biti astronaut, prvo morate znati roniti. Voda je medij koji nije približen čovjeku, stoga traži privikavanje. To je kao da ronite u velikom akvariju punom ribica, faune i flore“, objašnjava.

U klubu kažu kako svatko može postati član – bez dobne granice. Za početno ronilačko zvanje, prema hrvatskim normama, potrebno je imati najmanje 14 godina, ali mlađi mogu biti uključeni kao „ronilački rendžeri“. Ronjenje nije jeftin sport – kvalitetna oprema je dugotrajna, ali skupa.
„Oprema zna biti stara i po deset godina, ali ako se dobro čuva, dugo traje. Slabo imamo podršku jer da budete dio sporta morate organizirati natjecanja, no naši članovi sudjeluju u akcijama HGSS-a i spašavanja, čišćenja mora, rijeka i jezera“, dodaje.

Iako nemaju natjecanja, klub ima svoj termin na bazenu Lenije nedjeljom od 9 do 13 sati, a tamo često organiziraju probna ronjenja za sve zainteresirane.
„Imamo klupsku opremu i rado je podijelimo. Ljudi obično ostanu oduševljeni i odmah pitaju kako se mogu učlaniti. Smisao nam je da škola bude kvalitetna, da se međusobno družimo i razvijamo“, ponosno će.


Ronilački klub Vinkovci otvoren je za sve koji žele isprobati ovaj poseban svijet tišine i bestežinskog kretanja. „Voda nije prirodan medij za čovjeka i zato traži prilagodbu, ali tko proba, rijetko odustaje. Dođite, probajte i uživajte s nama“, zaključio je ovom prilikom Goran Vučko.
Za kontakt i više informacija, klub je aktivan na Facebooku, gdje rado odgovaraju na upite i dogovaraju probna ronjenja. Ronjenje nije samo sport – to je način života, poručuju iz Ronilačkog kluba Vinkovci.

