Od početka ove godine u sklopu četvrtog kruga porezne reforme stopa PDV-a od 25 posto se snižava na 13 posto za obračunavanje pripremanja i usluživanje jela i slastica u i izvan ugostiteljskih objekata. Za ugostiteljske usluge koje se odnose na sva pića, alkoholna i bezalkoholna i dalje će se primjenjivati stopa PDV-a od 25 posto.
Stopa od 13 posto na hranu i slastice prema procjenama utjecat će na smanjenje prihoda državnog proračuna za oko 900 milijuna kuna godišnje, a hoće li ta snižena stopa utjecati i na cijene ili pak na plaće i investicije odlučit će sami ugostitelji.
“Pozdravljam smanjenje stope PDV-a, jer svako rasterećenje poslovanja dobro dođe, ali sam mišljenja da se niža stopa PDV-a treba primjenjivati na sve ugostiteljske usluge.”, kazao nam je Vatroslav Luburić, vlasnik Exelent Puba. “Plaćamo najveći porez u Europi i nedopustivo je da se čak 90 posto vina i piva koje serviramo u Hrvatskoj i koje je iz domaće proizvodnje, oporezuje po tako visokoj stopi.”, kaže Luburić te ističe da je ovom poreznom reformom oko 70 posto ugostitelja isključeno iz predloženih izmjena, a većinom su to kafići, koji će čak osjetiti veće troškove u poslovanju zbog većih trošarina.
“Kako bi se omogućio rast plaća i ublažila kadrovska kriza, olakšao rad nama poduzetnicima potrebno je smanjiti PDV za sve ugostiteljske usluge na 10 posto. Znamo da je, primjerice u Francuskoj stopa PDV-a na ugostiteljske usluge 10 posto, a u Italiji 11 posto. Na taj način mogli bi ponuditi bolje uvjete djelatnicima, zadržati ih u Vinkovcima, u Slavoniji.”, zaključio je Luburić.
Tomislav Danka, vlasnik Kavane Promenada kaže nam kako stanje u hrvatskom ugostiteljstvu nije dobro, pogotovo ovdje kod nas na kontinentu gdje ugostitelji doslovce životare pokušavajući zadržati posao i radnike. “Mislim da je ovo bacanje prašine u oči. Ako je država htjela pomoći nama ugostiteljima trebala je smanjiti stopu PDV-a na sve ugostiteljske usluge.”, kazao je Danka.