Epidemija novog koronavirusa pogodila je i vinkovačko gospodarstvo koje se unazad nekoliko godina počelo u pravom smislu oporavljati nakon velike svjetske ekonomske krize. Vinkovačko gospodarstvo u 2020. prokomentirao je pročelnik za gospodarstvo Grada Vinkovaca Hrvoje Niče.
Iznos fiskaliziranih računa na razini države smanjen je za 16 posto, a na razini grada Vinkovaca za svega 1,5 posto
Iako se o rezultatima i uspješnosti 2020. godine još uvijek ne može konkretno govoriti budući da službeni podaci Državnog zavoda za statistiku još uvijek nisu dostupni, a bit će dostupni tek nakon predaje financijskih izvješća tvrtki, dakle na proljeće, neke ocjene mogu se dati već sada, ističe Hrvoje Niče.
„Prema onim podacima koji su dostupni, a to su tekući podaci Porezne uprave i Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, unatoč koroni, vinkovačko gospodarstvo zabilježilo je minimalan pad, višestruko manji od države u cjelini. Dakle, prema podacima Porezne uprave u razdoblju od 24. veljače, odnosno od početka koronakrize, pa do 13. prosinca 2020. godine, iznos fiskaliziranih računa u odnosu na isto lanjsko razdoblje smanjen je za 16 posto na razini Hrvatske, dok je na području grada Vinkovaca taj pad svega 1,5 posto”, ističe Niče.
Međutim, dodaje, to su samo brojevi, koji zasigurno ništa ne znače onim našim sugrađanima i poduzetnicima koji su 4 kalendarska mjeseca u prošloj godini bili zatvoreni, a tu govorimo o ugostiteljima. „Istina, zaposlenici su imali osigurane plaće od strane države, no neizvjesnost još nije nestala pogotovo kod poduzetnika kojima svaki mjesec dospijevaju rate za kredite, režijski troškovi, najam i slično, dakle – stvaraju gubitak i kad ne rade!”, ističe naš sugovornik.
Iščitati se da i blagi pozitivan trend u zapošljavanju
Premda Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje ne vodi podatke o broju zaposlenih, već o ukupnom broju osiguranika ( osiguranici koje HZMO vodi u svojim statističkim evidencijama uz osiguranike kod pravnih osoba i hrvatske vojske uključuje i osiguranike s otvorenom prijavom u osiguranje poput osoba na stručnom osposobljavanju, osoba s produženim osiguranjem i drugo, a te se osobe ne mogu tretirati kao zaposlene i DZS ih ne uključuje u svojim izvješćima o zaposlenosti), u ovom trenutku njihovim podacima može se poslužiti kao orijentirom na tržištu rada.
„Prema tim podacima, kod pravnih osoba bilo je osigurano krajem studenog 2020. godine 14.440 radnika, kod obrtnika 462, kod poljoprivrednika 51, a samostalnih slobodnih djelatnosti 111. Sveukupno je dakle 15.064 osiguranika krajem studenog 2020. godine. Krajem istog razdoblja 2019. godine bilo je 15.014 osiguranika iz čega možemo, unatoč negativnoj percepciji, iščitati blagi pozitivan trend, pogotovo po pitanju radnika koji u Vinkovcima rade kod privatnih osoba kojih je bilo 14.405 u 2019. godini. Opet kažem, to su samo brojke koje nisu sveobuhvatne, dok su sudbine nešto sasvim drugo”, kaže Hrvoje Niče.
Poticaji do 30.000 kn uz uvjet povećanja plaća djelatnicima
Grad Vinkovci, ističe, krajem 2019. godine prvi put u svojoj povijesti sustavno je počeo poticati mikro vinkovačke poduzetnike iznosima do 30 tisuća kuna uz uvjet povećanja plaća zaposlenicima za 10%. Takvi ugovori potpisani su krajem 2019. godine, a u implementaciju su ušli početkom 2020. godine.
„Taman kada su naši poduzetnici dobili zamah da oplode ta sredstva dogodio se lockdown što im je svima poremetilo planove. Kako ih ne bi i mi dodatno opteretili, dali smo im odgodu ispunjenja obveza od 6 mjeseci od dana prestanka mjera koje su još uvijek na snazi. Ipak, u kontaktu s tih pedesetak poduzetnika, možemo potvrdi kako su svi nabavili planiranu opremu te kako je većina njih povećala plaću tako da tijekom ovog proljeća možemo očekivati i završetke većine tih projekata što će tim poduzetnima dati mogućnost ponovnih prijava na naše natječaje. Znači, mjera je bila itekako uspješna bez obzira na okolnosti. Tada je dodijeljena 51 potpora ukupne vrijednosti 1.153.637,13 kuna”, kaže naš sugovornik.
U 2020. godini program je proširen za 5 novih mjera, od čega su korištene tri mjere, dakle uz poticanje postojećih i novih poduzetnika kojima je jednokratna potpora podignuta s 3 na 5 tisuća kuna, tu je, kao posebno zadovoljstvo, još i poticanje poduzetnika-stanara u Poduzetničkom inkubatoru. Inače, kroz mjeru poticanja postojećih poduzetnika prije mjesec dana s postojećim poduzetnicima sklopljeno je 50 ugovora koje će Grad sufinancirati s 1.196.947,01 kuna. Riječ je o tvrtkama koje broje 110 zaposlenih, koji će dobiti povećanje plaće od 10%.
„Po pitanju korone, koja je najviše pogodila naše ugostitelje, Grad je, u skladu sa svojim mogućnostima u prvom valu reagirao na način da smo osigurali odgodu obveze plaćanja komunalne naknade poduzetnicima za ožujak, travanj i svibanj na rok od 3 mjeseca, oslobodili smo poduzetnike obveze plaćanja zakupnine za poslovne prostore u vlasništvu Grada i javne površine za razdoblje obustave rada, osigurali odgodu plaćanja zakupa za postavljanje oglasnih ploča na razdoblje od 3 mjeseca te obustavili postupke prisilne naplate potraživanja Grada Vinkovaca od 3 mjeseca”, ističe Niče.
Uz to, nastavlja, poduzetnici u Tehnološkom parku i Poduzetničkom inkubatoru bili su oslobođeni plaćanja najamnine od travnja od srpnja, a smanjena je i cijena zakupa za građevinsko zemljište za postavljanje ljetnih terasa, na 1 kn/m2 mjesečno, za sve gradske zone i pješačku zonu. Isto tako, snižena je stopa prireza s 13 na 10%.
U 2021. novih 2 milijuna kuna za poticanje poduzetnika i dodatne posebne mjere za lakše prevladavanje koronakrize
„Kako nam se pojavio taj takozvani drugi val, itekako smo svjesni kako navedeno nije dovoljno te nam je namjera, do iduće sjednice Gradskog vijeća, pripremiti prijedloge smanjenja poreza na potrošnju koji je porez koji plaćaju upravo ugostitelji, osloboditi plaćanja dijela najma gradskih prostorija i zemljišta koji su u funkciji poduzetništva te preusmjeriti značajan dio spomeničke rente prema poduzetnicima koji plaćaju ovu obvezu u natječaj za sufinanciranje energetske obnove kroz uređenje pročelja objekata u kojima se odvija poduzetnička djelatnost”, poručuje Hrvoje Niče.
Kada se govori o projekciji za 2021. godinu, izuzetno je nezahvalno predviđati jer se u ovom trenutku ne zna koliko dugo će trajati postojeće mjere ograničenja. „Ako ćemo suditi prema onome što se događalo nakon prvog vala epidemije, po prestanku važenja ovih restriktivnih mjera možemo očekivati brži oporavak. No, ukoliko ove mjere potraju, bojimo se da će i oporavak ići puno sporijim ritmom jer bi se mnogi ugostitelji ipak mogli naći u problemima takve razine koji bi onemogućili ponovno pokretanje djelatnosti. U svakom slučaju, u ovoj godini imamo osigurano dva milijuna kuna za poticanje poduzetnika te ćemo i natječaje koje budemo raspisivali definitivno prilagoditi okolnostima vezanim uz koronakrizu kako bi maksimalno pomogli našim poduzetnicima”, poručuje Hrvoje Niče.