Skupina učenika i nastavnika iz Vinkovaca, točnije iz vinkovačke Osnovne škole Bartola Kašića, provela je tjedan dana u španjolskom gradu La Coruna, a u okviru transnacionalne suradnje škola iz Češke, Hrvatske, Italije, Litve, Portugala i Španjolske na zajedničkom Erasmus+ projektu W.A.T.E.R – in other ways. Domaćini ovog sastanka bili su učitelji i učenici škole CPR Plurilingüe La Grande Obra de Atocha iz grada La Coruna, lučkog grada na sjeverozapadu Španjolske koji je dio autonomne zajednice Galicije. “Grad se nalazi na Atlanskom oceanu u zaljevu Ria do Burgo na ušću rijeke Mero, a trenutna gradska populacija iznosi oko 250.000 stanovnika. Sastoji se od stare gradske povijesne jezgre prepune impozantnih građevina s elementima i utjecajima različitih arhitektonskih stilova te modernog dijela grada. Škola domaćin, katolička je škola, smještena u samom gradskom središtu. Zanimljivo je da tu njihovu školu pohađa 1.300 učenika svih uzrasta, odnosno od predškolske dobi do završetka srednje škole. Učenici nastavu pohađaju u nekoliko velikih školskih zgrada, međusobno povezanih zajedničkim ulazom i školskim dvorištem”, priča nam ravnateljica Adrijana Cvrković Lsić.
Ističe i da učenici u Španjolskoj uče iz knjiga, pišu i koriste bilježnice, a jedino računalne učionice nude učenicima rad na računalima, dok su ostale učionice opremljene samo prijenosnim računalom i interaktivnom pločom.
“U školi su održane prezentacije svih projektnih zadataka koje su učenici napravili od zadnjeg zajedničkog sastanka i iz njih se moglo puno naučiti o životinjskom i biljnom svijetu uz vode, kao i jezicima zemalja sudionica. U radnom dijelu sastanka sudjelovali smo u nastavi na radionici za izradu Scratch animacija i satu debate. Tema projekta Voda bila je sveprisutna, a posjet gradskom postrojenju za pročišćavanje koji vodu iz rijeka Telva i Mero pretvara u pitku vodu za stanovnike grada i zanimljivi pokusi u kojima smo sudjelovali proširili su naše znanje”, kaže ravnateljica Cvrković Lasić. Dodaje i da je La Coruna tipični lučki grad, veza između Europe i Sjeverne Amerike. Stoga je nezaobilazan dio razgledanja bio posjet gradskoj luci s terminalima za prihvat kruzera, trgovačkih brodova i pretovar robe.
Učenici iz Vinkovaca pogledali su i najveću europsku veleprodajnu riblju tržnicu, prošetali 13 kilometara dugom šetnicom uz Atlantik, posjetili Herkulov toranj, rimski svjetionik star više od dvije tisuće godina, inače najstariji svjetionik koji se još uvijek koristi, u blizini kojega se nalazi akvarij Finisterre koji oduševljava posjetitelje ne samo velikim brojem i raznolikošću ribljih vrsta već i brojnim mogućnostima interaktivnog učenja o oceanografiji, očuvanju morskog ekosustava i morskog života.
“Najbolji dio bio je ulazak u improvizirani svijet Verneova Nautilusa, podmornice iz romana 20.000 milja ispod mora, dijela akvarija uređenog kao podmornica iz koje se promatra svijet podmorja. Cjelodnevni izlet u obližnji grad Santiago de Compostelu, glavni grada pokrajine Galicije, također je bio neponovljiv iskustvo”, ističu učenici iz ove vinkovačke osnovne škole, te poručuju da je put u Španjolsku bio predivno iskustvo, puno novih znanja, ljepota, znamenitosti, kao i srdačnih i susretljivih ljudi.