Nedostatak liječnika obiteljske medicine problem je s kojim je Dom zdravlja Vinkovci suočen već dugo vremena, a nakon godina hrvanja s ovom problematikom, ističe ravnatelj Petar Kulić, situacija je danas iznimno teška i nužno je iznaći neophodna rješenja.
“U ovom trenutku od 20 ordinacija obiteljske medicine Doma zdravlja u 11 ordinacija nedostaju nam liječnici. Razlozi su različiti, bilo da naši liječnici započinju svoje specijalizacije opće medicine, bilo da je riječ o bolovanjima, porodnim dopustima ili prelasku u drugu ustanovu zbog dobivene specijalizacije. Mi kontinuirano objavljujemo natječaje za popunjavanje upražnjenih radnih mjesta, ali, nažalost, bez rezultata”, ističe Petar Kulić.
A dok se bezuspješno čekaju novi liječnici koji bi se zaposlili u nekoj od ordinacija, sada su već pod velikim upitnikom i alternativne varijante.
“Naši liječnici dali su veliki angažman na zamjenama, ali sve ovo traje već duže vrijeme i oni su iscrpljeni, a i smatraju da nisu dovoljno plaćeni za taj dodatni posao. Zato nam je sve teže pronaći djelatnike koji su na raspolaganju za rad na zamjenama”, ističe Kulić dodajući kako ništa bolja situacija nije ni kada je riječ o suradnji s drugim ustanovama po pitanju ispomoći, a prevelikoga zanimanja nema ni među liječnicima koncesionarima u prostorima Doma zdravlja.
S obzirom na sve okolnosti, a kako ne bi došlo do zatvaranja pojedinih ordinacija, iz Doma zdravlja su osnivaču Vukovarsko-srijemskoj županiji uputili prijedlog da se pokrene inicijativa prema Ministarstvu zdravstva za privremeno raspoređivanje na rad liječnika iz drugih ustanova na ugrožena područja, da se u dogovoru s HZZO razmotri mogućnost spajanja pojedinih ordinacija te da se potakne gradove i općine na stipendiranje studenata medicine uz ugovaranje obveze rada na određeno vrijeme.
Kada je riječ o situaciji s liječničkim kadrom u Općoj županijskoj bolnici Vinkovci, ravnatelj Krunoslav Šporčić kaže kako je to problematika u kojoj se situacija stalno mijenja. Tako je prije godinu dana problem nedostatka liječnika bio izraženiji na internom odjelu ili, primjerice, na radiologiji, a sada su stvari nešto drukčije.
„U međuvremenu se situacija na radiologiji nešto poboljšala, a pokušavamo poboljšati i situaciju na internom gdje, uz kolegicu koju nam se vratila sa specijalizacije, još jedna kolegica, završeni specijalist, prelazi k nama raditi iz druge ustanove i dolazi nam u ponedjeljak”, ističe Krunoslav Šporčić.
Također, kaže, nakon pet godina potrage, u zadnjih godinu dana vinkovačka bolnica dobila je tri specijalizanta na pedijatriju, što je ohrabrujuće kada je riječ o popunjavanju toga odjela. Međutim, pojavio se problem novih specijalizanata na drugim odjelima.
„Mi smo prije nekoliko dana ponovili natječaj za dvadesetak specijalizacija i javio nam se samo jedan kandidat. Naime, na neke specijalizacije, tipa opće kirurgije, opće interne, ginekologije, koje su prije 20, 30 godina bile atraktivne i na koje se čekalo 5, 6 godina, sada se nitko ne želi javiti. S druge strane velika je zainteresiranost za otorinolaringologiju, oftalmologiju, dermatologiju, radiologiju, koje prije nisu bile, a sada su jako tražene”, ističe Šporčić.
Riječ je, kaže, o specijalizacijama s kojima se može relativno lako dobiti posao u Europi, koje ne nose sa sobom veliku odgovornost u smislu pogreške, a u konačnici nisu ni toliko fizički zahtjevne kao što je to, primjerice, opća kirurgija.
“Bez obzira na sve, uz minimalnu ispomoć s KBC-a Osijek, mi uspijevamo potpuno zadovoljiti sve potrebe stanovništva naše županije. Unazad godinu dana smanjili smo značajno liste čekanja. Primjerice, na operaciju katarakte čeka se ispod godinu dana, a bilo je dvije godine, na specijalističke pretrage ne čeka se skoro nigdje duže od tri mjeseca, a većina pretraga je unutar mjesec dana što, rekao bih, i nije lista čekanja nego je raspored”, ističe Krunoslav Šporčić.