Svjetski dan bolesnika obilježava se svake godine 11. veljače diljem svijeta, a utemeljio ga je Papa Ivan Pavao II. 1992. godine kako bi skrenuo pozornost na bolesnike i njihove probleme. Za Svjetski dan bolesnika Sveti Otac odabrao je upravo blagdan Gospe Lurdske jer je marijansko svetište u Lourdesu poznato upravo po brojnim čudesnim ozdravljenima i kao okupljalište velikoga broja bolesnika iz cijeloga svijeta.
Obilježavanje Svjetskog dana bolesnika uz misu u kapelici Opće županijske bolnice Vinkovci redovito organiziraju Hrvatsko katoličko liječničko društvo Podružnica Vinkovci i Hrvatsko katoličko društvo medicinskih sestara i tehničara Ogranak Vinkovci.
Osim stručne pomoći, osobito je važan humani pristup i emocionalna podrška
O tome zašto je važan Svjetski dan bolesnika, predsjednica Hrvatskog katoličkog liječničkog društva Podružnica Vinkovci, dr. Kata Krešić ističe: “Svjetski dan bolesnika uspostavljen je jer se želi i tako poticati svijest o nužnoj i primjerenoj skrbi o bolesnicima, koje je uvijek praćena poštivanjem, ne samo njihovih prava nego i ljudske osobe i u kojoj je uvijek prisutna i empatija koju doista zaslužuje svaki bolesnik. Unatoč svim medicinskim dostignućima i danas je sasvim jasno kako je u zdravstvenoj skrbi osim stručne pomoći, osobito važan humani pristup i emocionalna podrška oboljelima”, istaknula je dr. Krešić.
Činjenica je i to je dokazano, kazala je dr. Kata Krešić, kako se jednim brižnim odnosom prema bolesniku smanjuje i stres i osjećaj tjeskobe i tako, ne samo na indirektan način nego i direktno pridonosi suradljivosti liječnika i bolesnika i onda boljem ishodu liječenja ili, ako nije dobar ishod liječenja onda lakšem prihvaćanju teške bolesti.
Moleći za naše bolesnike, služeći im, molimo i za sebe
Sanja Rajčić, medicinska sestra u ambulanti za očne bolesti OŽB Vinkovci, članica Hrvatskog katoličkog društva medicinskih sestara i tehničara Ogranak Vinkovci ovom je prilikom istaknula: “Mi se svim srcem predajemo i pomažemo koliko možemo. Imamo jednu malu grupu koji svako jutro u bolničkoj kapelici molimo za naše bolesnike i za djelatnike. Često nismo svjesni da moleći za druge ustvari molimo i za sebe. Danas uz sve te tjelesne bolesti, koje trebamo izliječiti, trebamo liječiti i dušu. Jedno bez drugog ne ide. Kao što slomljeni brod ostane olupina tako su i naše duše bez Krista, bez vjere, olupina. Gospa Lurdska je naše svjetlo, naša vodilja, Gospodin je po njoj progovorio i govori nam i danas da se utječemo njezinom zagovoru i da se molimo, moleći za naše bolesnike, služeći im, molimo i za sebe”.
Crkva je pozvana koliko je god u njezinoj moći brinuti se za bolesnike
Misu uz Svjetski dan bolesnika u kapelici vinkovačke bolnice služio je bolnički duhovnik, pater Ilija Sudar, župnik župe Sv. Vinka Pallottija. U bolesti vjera čovjeku daje snagu da istrpi svoju bolest i daje mu nadu da će bolest proći i ako bolest ne prođe za vjernike i kršćane ona je spasonosna kao i svaka patnja, kazao je pater Ilija Sudar.
“Patnja je za nas spasonosna što se vidi i iz Kristove patnje, koji je propatio na križu i tako nama osigurao spasenje. Mi želimo svakako, kao Crkva, u svoje molitve uvijek uključiti bolesnike jer sam Gospodin naš, Isus Krist se vrlo zauzimao za bolesnike i mnoge je ozdravio, a one koje nije ozdravio uvijek ih je utješio. I Crkva je pozvana koliko je god u njuezinoj moći brinuti se za bolesnike. Kada je Isus posalo svoje učenike da naviještaju Evanđelje i da liječe svaku nemoć i bolest u narodu, oni su propovijedali, polagali ruke na bolesnike i bolesnici bi ozdravljali”, istaknuo je pater Ilija Sudar.
Tu službu, kazao je, Crkva i danas vrši preko svojih svećenika i preko običnih vjernika. “Stoga sam i ja u bolnici zadužen za bolesnike i vrlo često polažem svoje ruke i zazivam Duha Svetoga na bolesnike, dijelim bolesničko pomazanje i svetu pričest. Pri tome važno je s bolesnikom uspostaviti kontakt, dati mu lijepu riječ, ohrabriti ga i dati mu nadu da je Bog s njime”, istaknuo je pater Ilija Sudar.