U dvorani Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima sinoć je predstavljena knjiga “Nikola Tesla ispod paučine” autora Maria Filipija, novinara i publicista, hrvatskog branitelja i stopostotnog invalida Domovinskoga rata.
Autora je predstavio Silvio Jergović, voditelj vukovarske Podružnice Hrvatske matice iseljenika, a o Teslinom radu i postignućima uvodno je govorio dr.sc. Dražen Švagelj, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima.
Nikola Tesla, kako nam je gostujući u programu Radio Vinkovaca rekao Mario Filipi, oduvijek je predmet njegova zanimanja i fascinacije time kako jedan dječak iz provincije s kraja svijeta dolazi u New York i onda prevrne naopačke cijeli svijet i sve se mijenja. A konkretan poticaj za knjigu bila je priprema obilježavanja 150. obljetnice Teslina rođenja 2006. godine.
„Tada se o njemu svašta pričalo uključujući i takve besmislice kao što je ona da nije bio dobar matematičar i još mnogo toga. Vidio sam tada da to ne ide na dobro i onda sam počeo istraživati Nikolu Teslu. A uvijek kada misliš da si nešto naučio, drugi dan spoznaš kako ne znaš puno toga i da treba ponovno i dalje istraživati i tako je to krenulo”, istaknuo je Mario Filipi.
A stalne nove spoznaje i potreba da se opovrgne sve ono netočno što je o Tesli rečeno i objavljeno, rezultirali su s tri izdanja knjige „Nikola Tesla ispod paučine” s nadopunama u drugoj i trećoj knjizi.
Za razliku od drugih autora Filipi naglasak manje stavlja na elektrotehniku i na Tesline izume, a više ga prikazuje kao društveno biće i piše o njegovom načinu komunikacije s ljudima, njegovim emocijama, osobinama, načinu razmišljanja, uvjerenjima…
„Tu je upravo ta paučina o kojoj ja govorim jer je Tesla prikazivan kao samotnjak, čudak, neljubazni čovjek koji ne voli s ljudima pričati, koji ne voli žene, koji je nevjernik… Svašta su pričali o njemu i sve je to krivo jer kada počnete gledati što su o njemu pisali oni koji su ga uživo znali, onda dobijete jednu sasvim drugu sliku Nikole Tesle. Ja sam pokušao i nadam se da sam uspio prikazati ga onakvim kakav je doista bio”, kazao je Filipi
A bio je empatičan, vrlo duhovit, elokventan, vrhunski predavač, imao je prijatelje među umjetnicima i intelektualcima, u visokom društvu i među običnim ljudima, bio je vjernik, bio je Hrvat pravoslavne vjere i njegova domovina bila je Hrvatska, istaknuo je između ostaloga Filipi, kazavši kako u knjizi dosta govori i o povijesti jer se i ona iskrivljavala na puno načina pa tako i okolnosti u kojima je Tesla rođen i odrastao.
„Ja sam pokušao kroz dokumentaciju pronaći pravu istinu pa sam tako naišao i na neke iznenađujuće dokumente u vezi s njegovom nacionalnom i etničkom pripadnošću”, istaknuo je Filipi.
Uz izvore koji su mu bili dostupni, a koji su bili poprilično oskudni, zahvaljujući ljudima koje nije niti poznavao niti tražio, a pojavili su se u njegovom životu, došao je do dragocjenih podataka.
„Jedan čovjek omogućio mi je pogled u američku literaturu i novine toga doba jer je imao lozinke za američke knjižnice do kojih ja ne bih mogao doći. Drugi važan čovjek je arhiepiskop Hrvatske pravoslavne crkve Aleksandar koji mi je otvorio pogled u probleme pravoslavlja. Bilo je još nekoliko prijatelja koji su mi omogućili da saznam ono što inače ne bih nikada saznao”, istaknuo je Filipi.