13 C
Vinkovci
Petak, 19. travnja 2024.

Vinkovci: Tribina za hrvatske branitelje na temu psihosocijalne pomoći

Više od autora

- vl promo-
Aneta Pšihistal
Aneta Pšihistal
aneta.psihistal@novosti.hr

U velikoj županijskoj vijećnici u Vinkovcima večeras je održana tribina u organizaciji Koordinacije braniteljskih i stradalničkih udruga Vukovarsko-srijemske županije.

“Držimo da je psihosocijalna pomoć braniteljima i članovima njihovih obitelji vrlo važna i zato smo organizirali ovu tribinu. Dosta je branitelja koji su riješili svoje probleme, ali je dosta i onih koji nisu. Također, sada u problem dolaze i njihova djeca, koja su završila školu, a nemaju se gdje zaposliti. Djeca odlaze iz Hrvatske, a njihovi roditelji ostaju s pitanjima koja ih opterećuju: što smo mi radili, za što smo se borili. Zato je važna ovakva tribina i nadamo se kako će biti korisna za naše branitelje i njihove obitelji”, istaknuo je Damir Dujić, predsjednik Koordinacije.

Na tribini koju je vodila Milka Vida na temu “Psihološko-duhovni vidovi suosjećanja u međuljudskoj komunikaciji” govorio je doc.dr.sc. Josip Bošnjaković s Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu i Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu.

“Ovim predavanjem želimo potaknuti međusobno razumijevanje da uključimo suosjećanje kao važnu dimenziju u pristupu ljudima koji se na razne način susreću s ekstremno teškim životnim situacijama kao što je to bio rat i poratno razdoblje i želimo ih motivirati. Zato ću govoriti o suosjećanju kao jednoj kvaliteti koja na duhovnoj, a onda i psihološkoj razini, može itekako pomoći u zalječivanju rana na međuljudskim odnosima i nas samih, a vjerujem i donijeti jednu itekako potrebu kvalitetu u odnosima u obitelji”, istaknuo je doc.dr.sc. Bošnjaković, koji je, kao voditelj Bračnog i obiteljskog savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije uputio i poziv braniteljima da se slobodno obrate ako imaju potrebe.



O “Dobrobiti hrvatskih obitelji u svjetlu ratnih i poratnih iskustava” govorile su doc.dr.sc. Martina Knežević i Ana Šeremet, mag.psych., s Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu, koje su predstavile i dosadašnje rezultate trogodišnjeg projekta „Obiteljska dinamika, zdravlje i dobrobit hrvatskih obitelji u svjetlu ratnih i poratnih iskustava“ koji se bavi svim hrvatskim obiteljima uključujući i obitelji hrvatskih branitelja.

“Istraživanje pokazuje da ljudi koji su proveli neko vrijeme u tako teškim traumatskim situacijama kao što je rat, imaju neke posljedice koje onda mogu prenijeti na svoje obitelji, na supruge i na djecu. O tome želimo i večeras ovdje razgovarati s vašim braniteljima. Oni koji su se do sada uključili, a osim Vinkovaca do sada smo bili u Đakovu, Osijeku, Zagrebu i mjestima oko Zagreba te, naravno, Vukovaru, u početku su bili malo skeptični i suzdržani, ali kada krenu razgovarati na kraju budu zadovoljni i kažu da su uspjeli s nama riješiti ili barem reći neke stvari koje do sada nisu imali prilike. Zato pozivam i dalje vaše branitelje s vinkovačkog područja da nam se pridruže u ovom projektu”, istaknula je doc.dr.sc. Martina Knežević.

O sudjelovanju u projektu branitelji se mogu informirati preko Koordinacije, a sve informacije o projektu kao i obrazac za prijavu mogu potražiti i na mrežnoj stranici Hrvatskog katoličkog sveučilišta ( http://www.unicath.hr/projekti/obitelj/prijava-za-sudjelovanje ).

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno