Nedavno smo pisali o svojevrsnom baby boomu u vinkovačkom rodilištu, koje se, nakon osječkoga, prema istraživanju portala Gradonačelnik.hr, nalazi na drugom mjestu po najvećem rastu broja rođenih beba u 2020. godini u odnosu na 2019. godinu s 32 rođene bebe više.
Taj pozitivan trend odmah se ogleda i u vrtićima, a da traje već nekoliko godina potvrđuje i generacija prvašića 2020./2021. jer je prošle godine u školske klupe prvoga razreda u vinkovačkim školama sjelo 40-ak mališana više nego godinu dana ranije.
Kako to ove godine izgleda u Dječjem vrtiću Vinkovci, rekla nam je ravnateljica Suzana Zidar.
“Imamo interesa za upis djece, ali nemamo gdje primati jer su nam sve skupine pune u skladu s pedagoškim standardima. Znači 25 skupina je popunjeno i trenutačno ne možemo smjestiti nove mališane. Meni je žao što je to tako i svi bi mi željeli da možemo odgovoriti na svaki upit za primanje djeteta, ali, nažalost, u ovom trenutku to ne možemo“, ističe Suzana Zidar.
Zanimljivo je i to da vrtići u susjednim općinama povećavaju svoje kapacitete, ali Dječji vrtić Vinkovci nije to osjetio u smislu da se oslobodio određeni broj mjesta.
“Roditelji iz susjednih mjesta mogu dovoditi svoju djecu kod nas pod uvjetom da plaćaju punu cijenu i oni koji stvarno imaju potrebu da im djeca budu u vrtićima u Vinkovcima, dovode svoju djecu i dalje. Tako da nismo značajnije osjetili povećanje kapaciteta u okolnim mjestima“, ističe Suzana Zidar.
Recimo i to kako je kako su Dječji vrtić Vinkovci i Grad Vinkovci, kao osnivač ove predškolske ustanove, nedavno proveli anketu u svrhu analize kvalitete ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja u gradu Vinkovcima, a cilj je ponajprije bio utvrditi potrebu uvođenja produljenoga boravka u gradskim vrtićima.
“Anketa je pokazala da interes roditelja za produljenim boravkom nije velik, međutim , mi smo se prijavili na natječaj s projektom za produljeni boravak djece za sada u tri naša vrtića. Ako nam EU sredstva budu odobrena i ako to zaživi u praksi vjerujemo da će se i roditelji zainteresirati jer jedno je sudjelovati u anketi, a drugo je kada vam se u vrtiću stvarno ponudi mogućnost za boravak djeteta od, recimo, 11 sati pa do 21 navečer“, ističe Suzana Zidar
Produljeni boravak u vrtiću, napominje, moći će koristiti samo djeca upisana u svoj matični vrtić koji nudi ovu mogućnost, a želja je u budućnosti da ova mogućnost bude na raspolaganju roditeljima u svim vrtićima Dječjeg vrtića Vinkovci.
A kada izađu iz vrtića, najmlađi Vinkovčani kreću u osnovnu školu. Kako im broj raste tako se i ove školske godine bilježi povećani broj prvašića. Tako su, primjerice, u školskoj godini 2019./2020. u prvi razred u sedam vinkovačkih osnovnih škola upisana 340 prvašića, a u školskoj godini 2020./2021. njih 378 odnosno 38 više. Većina njih sjedi u školskim klupama četiri prva razreda OŠ Antuna Gustava Matoša. Ako se uzme u obzir to da je od 2006. do 2020. godine ova škola ukupno “pala” za nekih 300 učenika tim više raduje podatak da je u školskoj godini 2020./2021. upisano ukupno 23 učenika više u odnosu na prošlu školsku godinu.
“U našoj školi ove školske godine upisano je 78 učenika prvih razreda. U odnosu na nekoliko ranijih godina ovaj broj predstavlja povećanje broja upisanih prvašića. Ukupan broj učenika upisanih u našu školu je u ovoj godini rastao u odnosu na ranijih petnaestak godina. Nadamo se da bi se ovaj taj trend sljedećih godina mogao nastaviti, a svakako je ohrabrujuća činjenica da se u protekloj godini u vinkovačkoj bolnici rodilo više djece nego ranijih godina“, ističe ravnatelj Dario Dragun.
Ovi podaci svakako raduju Gradsku upravu koja sustavno daje potporu mladim obiteljima.
“Sve nas raduje smanjenje negativnog trenda kada je riječ o novorođenoj djeci i vjerujemo kako je to rezultat i našega projekta Vinkovačka obitelj kroz koji na više načina nastojimo dati potporu roditeljima kako bi im pomogli u skrbi o djeci”, ističe pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Andrea Vinković.