Nova akademska godina proteklog tjedna krenula je za sve studente, kako one starije, tako i brucoše koji će po prvi put ući u svijet studenata, upoznati mjesto studiranja i krenuti u novi fakultetski izazov. Kada je riječ o mjestu studiranja, put u isto vlakom od 1. listopada mogu putovati za samo 75 kuna mjesečno, a sve povodom Europske godine mladih.
Novi je to pilot-projekt Vlade Republike Hrvatske, a riječ je o tome da će 113 tisuća redovnih studenata na fakultet, ali i “na povremena putovanja” moći ići HŽ-om, naprave li pokaze za 10 eura. S obzirom na brojna poskupljenja s kojima se građani Lijepe naše hvataju u koštac već neko vrijeme, bilo koja vrsta olakšanja pa i jeftiniji put za studente, olakšat će studentski život njima i njihovim roditeljima.
U Europskoj godini mladih, objašnjavaju iz Vlade, želi se “upozoriti na važnu ulogu mladih u izgradnji bolje, zelene, uključive i digitalne budućnosti”, a s obzirom na to da je “prijevoz vlakom ekološki najprihvatljiviji oblik prijevoza”, ova im se ideja činila najpraktičnijom.
Računaju da bi od 1. listopada, do 30. rujna iduće godine, trošak pokaznih karata za studente bio oko pet milijuna kuna, a tu bi razliku pokrili Hrvatskim željeznicama. Koliko ova mjera znači našim studentima i hoće li ju koristiti, u razgovoru su nam rekle dvije studentice iz Vinkovaca, Ema Salopek koja studira Prehrambeno-biotehnološki fakultetu u Osijeku te Barbara Koščević koja je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu.
„Kao redovan student-putnik koji svaki dan ima predavanja, moram reći kako će mi ova mjera uvelike smanjiti troškove putovanja”, napominje Ema, studentica četvrte godine diplomskog studija koja smatra kako je cijenom od samo 10 eura ogroman teret pao s leđa kućanstva, obitelji, ali i samih studenata.
„Vlak za studente kao javni prijevoz je najbolja opcija jer za razliku od autobusa, ima dozu komfora”, objašnjava Ema. Taj komfor dodatno je omogućio i novi niskopodni vlak koji od sada vozi i za Osijek. Novi vlak je, dodaje, pravi izbor za putovanje uz studentske pogodnosti.
Ovom mjerom koristit će se i studentica Barbara koja kaže kako njoj i brojnim drugim studentima, nova cijena dozvoljava češće dolaske kući i posjete obiteljima. „Vlak je javno prijevozno sredstvo koje studenti najviše koriste zbog vrlo čestih linija te mislim da će ovo uvelike olakšati već ionako skup studentski život”, zadovoljno zaključuje Barbara.
Da bi upravo vlak bio što primamljivije sredstvo za prijevoz, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture radi na svojevrsnoj modernizaciji koja bi mogla utjecati na sve veći broj studenata koji će odlučiti voziti se vlakom.