Sadnjom drveća na izletištu Sopot svečano je obilježen završetak sadnje u Vinkovcima koji su drugu godinu zaredom proglašeni jednim od tri pobjednička grada projekta Od izvora do mora. Cilj je podizanje svijesti o odgovornom odlaganju ambalažnog otpada i važnosti zaštite okoliša. U sklopu ovogodišnjeg izdanja, u Vinkovcima je posađeno 80 različitih vrsta stabala, najviše stupastog graba, likvidambara, crvenolisnog javora i kuglastog bagrema.
„Izuzetno sam ponosan što smo i drugu godinu zaredom pokazali koliko nam je stalo da našeg grada, do njegove čiste i zdrave budućnosti. Posebno u cijeloj ovoj priči veseli zajedništvo naših sugrađana, velikih i malih, koji se iz godine u godinu u sve većem broju priključuju ekološkim akcijama, brinu o prirodi, čiste okoliš, uče o pravilnom razvrstavanju otpada, ali i uživaju u sjajnoj atmosferi i druženju. Hvala organizatorima, sudjelovanje u ovom velikom i hvalevrijednom ekološkom projektu rezultirat će sadnjom 80 novih stabala na području gradskog izletišta Sopot. Moram naglasiti kako je ovo tek sjajan dodatak našem planu ozelenjivanja Vinkovaca jer zahvaljujući drugim projektima i programima koje provodimo, na području najstarijeg europskog grada uskoro će rasti više od dvije tisuće mladih stabala raznih vrsta drveća,“ podrška je gradonačelnika Ivana Bosančića, a u ime Grada Vinkovaca simbolično, sadnji se pridružila pročelnica Upravnog odjela za poslove gradonačelnika Katarina Alduk.
“Iskoristila bih priliku kako bi pohvalila organizatore za hvalevrijednu akciju, ali najveća hvala našim sugrađanima bez kojih danas ne bismo bili ovdje. Mi se pripremamo da i treći puta obranimo naslov”, s velikim samopouzdanjem, poručila je.
Organizaciju potpisuju Coca-Cola, Konzum, Udruga gradova i Jutarnji list.
„Važnost odgovornog upravljanja otpadom i izazov ambalažnog otpada u okolišu bili su glavni pokretači zbog čega smo osmisli projekt Od izvora do mora. Osim uklanjanja ambalažnog otpada iz prirode, projekt smo s vremenom prošili i na sadnju drveća u urbanim sredinama kako bismo time pripomogli smanjenju CO2 i snižavanju temperature zraka u gradovima. Čestitamo svim pobjedničkim gradovima, posebno Vinkovcima koji su pobjednici već dvije godine zaredom u svojoj kategoriji i tako su ukupno posadili više od 170 stabala“, kazao je ovom prilikom regionalni rukovoditelj prodaje za prodajno područje Istočna Hrvatska u Coca-Coli HBC Hrvatska Marin Dolenec.
„Kao društveno odgovornoj kompaniji veliko nam je zadovoljstvo biti partner u ovom vrijednom projektu, a provodimo i brojne vlastite inicijative kojima doprinosimo očuvanju okoliša i kvaliteti života naših sugrađana. Već godinama najveći smo hrvatski donator hrane, a kroz platformu Reciklopedija i naše kupce motiviramo na ekološki odgovorno ponašanje. Čestitam Vinkovcima na angažmanu u projektu i svim volonterima koji su pridonijeli skupljanju plastične ambalaže. Zahvaljujući zajedničkom trudu postigli ste da danas izletište Sopot bude čisto i uskoro pošumljeno“, osvrnuo se direktor Regije Istok u Konzumu Miodrag Streitenberger.
Ovogodišnje izdanje spomenutog projekta započelo je natječajem koji je trajao od 15. veljače do 15. ožujka, a na koji su se mogli prijaviti svi zainteresirani gradovi. Nakon provedenih 30 akcija, u kojima je 2200 volontera prikupilo više od 420 tona ambalažnog otpada, proglašeni su gradovi pobjednici ovogodišnjega izdanja projekta. U kategoriji gradova s manje od 10.000 stanovnika prvo je mjesto pripalo Benkovcu, među srednjim gradovima najviše su bodova prikupili Vinkovci, dok je u kategoriji gradova s više od 35.000 stanovnika pobjeda pripala Velikoj Gorici. Jedan je od ciljeva ovogodišnjega izdanja projekta i potpora urbanomu pošumljavanju. U skladu s time, gradovi slavljenici u ravnopravnim su iznosima podijelili nagradu od 45 tisuća eura, a novac su utrošili na sadnju stabala na mjestima koja su sami odabrali.
Inače, Coca-Cola je ovaj projekt u Hrvatskoj pokrenula 2018. godine u suradnji s vladinim institucijama i udrugama civilnoga društva. Prije tri godine, pridružio se i Jutarnji list, a 2022. godine i Konzum. Partner je i Udruga gradova, a podršku su dali Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja te Fakultet šumarstva i drvne tehnologije iz Zagreba.
Od izvora do mora dio je dugoročnoga sveobuhvatnog plana Svijet bez otpada kojim se Coca-Cola, među ostalim, obvezala da će do 2030. godine prikupiti i reciklirati količinu boca i limenki koja odgovara onoj koju stavlja na tržište, a udio recikliranih materijala u primarnoj ambalaži bit će najmanje 50 posto. Također, do 2025. godine sva primarna ambalaža moći će se u potpunosti reciklirati. U proteklih deset godina samo uporabom lakših boca smanjena je ukupna uporaba plastike za četvrtinu. Novi iskorak prema ostvarenju vizije Svijet bez otpada Coca-Cola je napravila prošle godine kada je potrošačima na hrvatskome tržištu predstavila neodvojive zatvarače za plastične boce.