22 C
Vinkovci
Utorak, 24. rujna 2024.

Za područje grada Vinkovaca 14.500 pametnih brojila

Više od autora

- vl promo-
Josipa Haluška
Josipa Haluška
josipa.haluska@novosti.hr

HEP za 86,5 milijuna eura nabavlja pametna brojila koja će omogućiti daljinsko očitovanje potrošnje električne energije. Natječaj raspisan u kolovozu dio je projekta modernizacije koji se sufinancira europskim novcem kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti, a potpunu zamjenu elektromehaničkih i starijih digitalnih brojila bez naprednih funkcionalnosti HEP planira obaviti do kraja 2029. godine.

Na tu temu poslali smo upit Hrvatskoj elektroprivredi kako bi nam pojasnili detaljnije o čemu je riječ te što bi uvođenje novih naprednih brojila značilo za naše građane. Kako kažu, zamjena će se raditi proporcionalno i ravnomjerno u čitavoj Hrvatskoj. Količina brojila koja se u sklopu aktualnog projekta Modernizacija i razvoj napredne elektroenergetske mreže, sufinanciranog sredstvima iz NPOO-a, nabavlja do polovice 2026. godine, omogućit će da se s do sada instaliranim brojilima dostigne cilj da dvije trećine obračunskih mjernih mjesta budu opremljena naprednim brojilima. Nakon toga, nabavit će se i ugraditi preostala trećina naprednih brojila kako bi do kraja 2029. godine bila završena potpuna zamjena starije mjerne infrastrukture.

Sve se ovo odnosi i na područje grada Vinkovaca odnosno Distribucijskog područja DP Elektra Vinkovci. Aktualnom je nabavom unutar grupe Istok, Elektri Vinkovci namijenjeno oko 14.500 brojila i 400 koncentratora podataka.

„Postupak nabave obuhvaća napredna brojila koja se očitavaju pomoću koncentratora podataka u trafostanici kroz niskonaponsku mrežu za kategoriju kućanstva. Obračunska mjerna mjesta kategorije poduzetništvo i mjerna mjesta s proizvodnim postrojenjima opremaju se LTE naprednim brojilima (komunikacija s brojilom odvija se izravno pomoću javne mobilne mreže). Napredna brojila koja se nabavljaju imaju veći razred točnosti od starijih brojila. Ključno je da se s ovim brojilima može daljinski komunicirati što omogućuje očitavanje potrošnje električne energije u realnom vremenu. To znači da će po završetku aktivnosti na ugradnji napredne mjerne infrastrukture, svi korisnici mreže dobivati svaki mjesec obračun električne energije na temelju stvarno zabilježene potrošnje“, za Vinkovački list pojašnjavaju iz Službe za odnose s javnošću.

Građani će, dodaju, i dalje imati mogućnost očitavanja potrošnje na zaslonu naprednog brojila, takozvanom pokazniku. Na pokazniku se svakih 10 sekundi izmjenjuje nekoliko informacija kao što su tvornički broj brojila, vrijeme i datum, stanje električne energije u višem i nižem tarifnom stavu, kao i maksimalno ostvarene snage u svakom tarifnom stavu. Informacije koje se prikazuju na brojilu  označene su  prema međunarodnom OBIS standardu tako da je kumulativno stanje energije u višem tarifnom stavu prikazano količinom energije pod oznakom 1.8.1, a kumulativno stanje energije u nižem tarifnom stavu pod oznakom 1.8.2.

„Za građane koji žele uvesti kućnu automatizaciju ili imati znatno detaljniji uvid u potrošnju ili proizvodnju električne energije, ova napredna brojila omogućuju kroz sučelje za korisnika mreže jednosmjeran prijenos podataka na router korisnika mreže s isporukom podataka na vanjski Internet na poslužitelj u tehnologiji oblaka. Pristupom pomoću interneta, korisnik može osobnim računalom ili mobilnim uređajem pratiti mjerenja potrošnje, napona i struje u gotovo stvarnom vremenu. Ova napredna funkcija rezultat je domaće pameti i sposobnosti u sklopu provedenog Pilot projekta“, kažu u HEP-u.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno