Utorak, 20 svibnja, 2025

Zahvaljujući dobroj procijepljenosti u našoj županiji samo devet slučajeva hripavca

|

Ovih dana i hrvatski mediji prenijeli su vijesti o četiri bebe koje su u Srbiji umrle od hripavca, a u epidemiji ove bolesti u Hrvatskoj broj oboljelih i dalje raste.

Tako je, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o aktualnoj epidemiji, 2023. godina završena s 4.151 oboljelom osobom, da bi taj broj, zaključno s 26. siječnjem, porastao za 1.192 novooboljela i popeo se na 5.343. Od početka epidemije najveći broj oboljelih bilježi se u Gradu Zagrebu i Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Hripavac ili pertussis, veliki kašalj, kojega  zovu i magareći kašalj, pojavio se i u našoj županiji, ali je broj oboljelih neznatan doznajemo od epidemiologinje Kate Krešić, ravnateljice Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije.

Možemo reći kako je kod nas doista jako dobra epidemiološka situacija, a to je potkrijepljeno činjenicom kako je od početka epidemije, koja je krenula od kasne jeseni prošle godine, u našoj županiji do sada oboljelo svega devet osoba. Riječ je o sedmero školske djece u dobi od 13 do 18 godina i dvije odrasle osobe”, ističe dr. Krešić.

Ono što je posebno važno istaknuti i na čemu se najvjerojatnije temelji ovako dobra epidemiološka situacija, napominje, činjenica je kako je procijepljenost djece predškolske dobi na području Vukovarsko-srijemske županije izrazito dobra.

Dakle do navršenih pet godina dijete treba biti cijepljeno tri puta i kod nas je ta procijepljenost vrlo visoka, preko 95 posto, koliko je i potrebno da bi se stvorio jedan kolektivni imunitet i zasigurno je to doprinijelo dobroj situaciji”, ističe dr. Kata Krešić.

Važno je istaknuti, dodaje, kako je hripavac bolest koja može biti vrlo opasna pa i smrtonosna u ranoj dječjoj dobi, naročito u novorođenačkoj i dojenačkoj dobi. Kasnije, sa dobi, ova bolest, koliko god je teška i iscrpljujuća, ipak je blaža.

A  zbog velike opasnosti za djecu u najranijoj dobi, kako bi bila zaštićena do obveznog cijepljenja, koje se provodi od navršenog drugog mjeseca života, preporuka je tijekom epidemije da se cijepe i trudnice.

Preporuka je, dakle, da se trudnice cijepe od 16. tjedna do pred porod, ne kako bi sebe zaštitile nego kako bi stvorile imunitet za svoje dijete, koje će biti rođeno, a neće biti odmah cijepljeno. Moram reći kako i po ovome u našoj županiji bilježimo vrlo visoku razinu savjesnosti i imamo nemali broj trudnica koji nam se javljao na cijepljenje prema preporuci svojih ginekologa, a sukladno preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo”, ističe Kata Krešić.

Dodatno, u kućanstvu s djetetom mlađim od godinu dana, koje nije primilo tri doze cjepiva protiv hripavca, u epidemiji se preporučuje i docjepljivanje ukućana, a u našem Zavodu bilježe i takve slučajeve.

Tako da su se nama znali javiti i očevi koji su se dolazili cijepiti kako bi zaštitili svoju djecu. Dakle, imamo doista jako lijepe primjere jednoga savjesnog ponašanja u ovoj epidemiji”, ističe dr. Kata Krešić.

Koliko je to važno sama po sebi govori činjenica da je hripavac, ozbiljna i vrlo zarazna bolest, koja u ranoj dječjoj dobi može biti i smrtonosna, jedna od najčešćih bolesti koje se mogu spriječiti cijepljenjem.

 

 

 

Zadnje objave

Plinara istočne Slavonije d.o.o.

Radno vrijeme blagajne Vinkovci-Županja

PON – PET od 7:30 do 14:00h
Besplatni broj za hitne intervencije
od 0 do 24h
0800 304 336