U Zavodu za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije 13. prosinca održana je završna konferencija projekta “Klik u pravo vrijeme”. Projekt je provodio Zavod za javno zdravstvo VSŽ u partnerstvu s udrugom NE-ovisnost iz Osijeka i uz podršku Vukovarsko-srijemske županije.
Projekt vrijedan 43.798,53 eura proveden je uz financijsku potporu Ministarstva zdravstva, a osmišljen je s ciljem podizanja svijesti o postojanju i raširenosti problema ovisnosti o novim tehnologijama te naglašavanja važnosti prevencije, rane intervencije i liječenja ove ovisnosti. Ciljane skupine bile su djeca, njihovi roditelji, zdravstvene i obrazovne ustanove, odgojno-obrazovni djelatnici kao i šira populacija.
Kako se moglo čuti, uz zadovoljstvo uspješno provedenim projektom, u koji su se uključili svi ciljani dionici, od vrtića, osnovnih i srednjih škola do zdravstvenih ustanova, na kraju projekta posebno je vrijedno to što će on nastaviti živjeti kroz aktivnosti županijskog Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe opojnih droga i drugih ovisnosti u suradnji s predškolskim i školskim ustanovama koje su za to pokazale veliki interes.
“Kroz ovaj projekt željeli smo i još dodatno učiniti vidljivijim rad naše Službe za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja, približiti ih općoj populaciji i svima onima koji se mogu prepoznati u potrebi za bilo kakvom pomoći, savjetom ili intervencijom u okviru naše službe koja je potpuno otvorenoga tipa i gdje se dolazi bez uputnice“, istaknula je dr. Kata Krešić, ravnateljica ZJZ VSŽ.
U okviru projekta, istaknula je voditeljica Matea Mauer, psihologinja u ZJZ VSŽ, provedene su brojne aktivnosti, radionice i predavanja te su izrađeni prateći materijali preventivnoga i promotivnoga tipa.
“Moderne tehnologije, uz sve svoje prednosti, donijele su nam i neke nove ovisnosti koje sve više prevladavaju tzv. bihevioralne odnosno ponašajne ovisnosti. Kao i kod svake ovisnosti i ovdje je nužno na vrijeme reagirati i djelovati preventivno, a isto tako kada se već pojave simptomi svakako je potrebno što ranije reagirati kako bi spriječili razvoj bolesti ovisnosti“, kazala je Matea Mauer.
Da na ovaj problem treba obraćati pozornost od najranije djetetove dobi istaknula je Iva Jularić, psihologinja u Općoj županijskoj bolnici Vinkovci.
“Željeli smo približiti kako djeca uopće doživljavaju sadržaj koji im se prezentira na ekranima i koliko on može utjecati povoljno na razvoj djeteta, ali i koji su mogući razvojni rizici pretjerane izloženosti ekranima od najranije dobi. Jer nije najvažnije što dijete gleda na ekranu već koje aktivnosti dijete najranije dobi ne čini ako je pretjerano izloženo ekranu, a vrlo su važne za njegov razvoj“, rekla je Iva Jularić.