Kombajni i traktori uobičajena su pojava na našim prometnicama u posljednjih nešto manje od mjeseca dana. S polja su poljoprivrednici prvo skinuli ječam, a ovih dana u tijeku je i žetva pšenice koje je ostalo još otprilike pola za ovršiti. U Vukovarsko-srijemskoj županiji ove je godine pod pšenicom više od 30.000 hektara, a pod ječmom oko 10.000 hektara poljoprivrednih površina.
Prema informacijama s terena ova je godina i više nego dobra, iako se tako nešto nije moglo naslutiti s obzirom na jako blagu zimu bez oborina i neobično hladan i kišan svibanj i lipanj.
“Što se tiče ječma i pšenice mogu reći da je situacija zadovoljavajuća, jer možemo govoriti o prinosima od oko 7-9 tona po hektaru. Prinosi su dakle vrlo dobri, kvaliteta primjerena, sve u svemu jako dobra godina. Poljoprivrednicima problem trenutno predstavlja cijena, otkupljivači još uvijek nisu ponudili konkretne cijene i svi s nestrpljenjem čekaju da vide kako će one izgledati”, ističe zamjenik županijskog pročelnika za poljoprivredu Darko Juzbašić. U PIK-u Vinkovci također su zadovoljni prinosima kada je ječam u pitanju, jer isti je na oko 9 tona po hektaru, dok je pšenica također na vrlo dobrih 8 tona po hektaru. Napominju da je očito kiša u svibnju odgovarala žitaricama koje su dobro nalile zrno i koje izgledaju bolje nego ikada. Nešto je slabiji protein, razlog tome je vjerojatno što proljetna prihrana nije završila u biljci nego je otišla dublje u tlo, baš zbog puno padalina.
Ivo Kelić iz Marinaca, koji obrađuje ukupno 200 hektara zemlje, ove godine na svojim je njivama pod pivarskim ječmom imao 98 hektara i prinosima je, kaže više nego zadovoljan.
“Ječmom sam prilično zadovoljan, prosječno sam imao 8 tona po hektaru, uz dobar hektolitar. To je dobar rezultat, no imali su drugi i puno bolje prinose, recimo moj prijatelj Željko Bertić, koji također njive ima u marinačkom ataru, prosječno je ječma imao 10 tona po hektaru, na jednom dijelu i 11. Ja to nikada nisam vidio, to su rekordne brojke. Kakva će cijene biti još je rano govoriti općeniti, mogu reći da je meni jedan otkupljivač već poslao ponudu koja iznosi 88 lipa za najlošiju kvalitetu i 1,15 kuna za najbolju”, priča nam Ivo Kelić koji ove godine osim ječma na svojim površinama ima i uljanu repicu, kukuruz, suncokret i repu. Dodaje da kada su cijene u pitanju, po njegovom bi mišljenju one trebale biti bar 10 lipa veće za svaku klasu, odnosno da otkupljivači prvu klasu plaćaju 1,25, drugu 1,10 i treću 0,95 kuna po kilogramu. “Onda bi to bilo prihvatljivo i za nas i za njih, na taj bi način pokrili troškove i moglo bi se reći da smo u plusu, a i oni bi zaradili”, ističe Kelić.