Na današnji dan, prije točno godinu dana, Otok je zahvatilo strašno olujno nevrijeme u kojemu je nastala materijalna šteta na 1 400 objekata. No, na žalost, ono je za posljedicu imalo nenadomjestiv gubitak – tri ljudska života. Sanirajući štetu na krovu, smrtno su stradali Petar Abramović, Mijo Lučić i Stjepan Malešević kojima su čelnici Grada Otoka i ovom gestom odali posthumno počast zaključivši obilježavanje ovogodišnje proslave Dana grada Otoka.
Ipak, preko 300 volontera vrijedno je radilo kako bi što prije pomogli riješiti situaciju koja je snašla Otočane i Komletinčane, a 34 ustanove dalo je svoj doprinos, kazao je gradonačelnik Josip Šarić. Hitne službe, mediji, svi ujedinjeni s istim ciljem pomoći uslijed prirodne nepogode ogromnih razmjera. U znak zahvale za potporu i doprinos uručene su im plakete Grada Otoka, a jedna od njih i našoj medijskoj kući Novosti koja je kao lokalni medij kroz radijski i internetski eter iz minute u minutu donosila provjerene informacije stanovništvu te senzibilizirala javnost na pomoć koja je tih dana pristizala sa svih strana.
“To je nama bila jako teška situacija, ali u isto vrijeme predivna slika koja nas je podsjetila na Domovinski rat, Oluju i sve ono što se događalo kada mi Hrvati u tim trenucima pokažemo zajedništvo. Ljudi su dolazili iz Petrinje, Grubišnog Polja, pomagali su susjedi iz naše i osječko-baranjske županije. Iskreno smo zahvalni svim ljudima koji su bili s nama”, prisjetio se ovim povodom gradonačelnik Otoka.
Materijalna šteta još uvijek se zbraja, posebice u šumskom predjelu.
“Otprilike, do danas sanirana je tek trećina šumskog područja, a ostale dvije trećine tog područja trebaju tek biti sanirane”, izvijestio je gradonačelnik.
Veliku pomoć Otočani su u tim danima dobili iz Grubišnog Polja odakle su stigli kolege branitelji dobrovoljno pomažući cijelo vrijeme, kazao je ovom prigodom njihov gradonačelnik Zlatko Mađeruh.
“Mi smo prolazili nešto slično kao i vi u Otoku. Pričamo o Domovinskom ratu, kad su dvije trećine bile okupirane, stoga znamo cijeniti pomoć drugih. Tako se gradi Hrvatska, tako smo ju gradili kad smo nosili puške, sad ju gradimo na jedan human, volonterski način”, istaknuo je.
Nažalost, Otok je tada najviše stradao, a posljedice se i danas osjećaju, podsjetio je Josip Šarić, odlučno ustvrdivši kako se neće zaustaviti dok ne završe obnovu.
“Dao Bog da se nikad više ne sretnemo ovakvim povodom. Ni vi kod nas, ni mi kod vas, ali vjerujte, ako zatreba, računajte da u nama imate iskrene i prave prijatelje”, poručio je okupljenima zahvalivši na učinjenom.