Proljeće je stiglo, priroda se budi, a s njome polako i zmije. Izlaze iz svojih skrovišta te kreću u potragu za partnerom i hranom. Nisu toliko opasne, samo treba znati s njima, tvrdi Vlado Lađarević, dopredsjednik udruge za zaštitu životinja Zmijolovac koja se, između ostalog, bavi i premještanjem zmija iz prostora u kojima mogu izazvati nelagodu.

Udruga Zmijolovac registrirana je 2019. godine u Slavonskom Brodu s ciljem rješavanja situacija u kojima zmije zalutaju u domove, dvorišta, škole, vrtiće, pa čak i automobile. Broj intervencija raste iz godine u godinu diljem Hrvatske, budući da sve više ljudi postaje svjesno važnosti zaštite ovih životinja, umjesto da ih doživljavaju kao prijetnju.
„Naše društvo počinje razumijevati kako su to životinje koje nisu ništa skrivile i da ih treba sačuvati. Kada se zmija nađe u njihovom prostoru, manje paničare i razmišljaju, odmah nas zovu”, pojašnjava Lađarević.

Na području Vukovarsko-srijemske županije prošle godine zabilježene su četiri intervencije. Zmijolovci su u Starim Mikanovcima pronašli i uhvatili bjelice, a u Vinkovcima riđovku. Važno je reći kako je riđovka jedna od tri najotrovnije zmije na našem području, uz poskok i žutokrug koji obitava na većim nadmorskim visinama, pa je strah „na prvu” među našim sugrađanima bio opravdan. Međutim, napominje Lađarević, otrovnice su relativno rijetke i izbjegavaju ljude. U stambenim dijelovima najčešće se pojavljuju bjelice, smukulje, ribarice i bjelouške koje se, kada budu uhvaćene, vraćaju u prirodu.
„Zmije ne dolaze bez veze nego zbog svojih egzistencijalnih životnih potreba. Idu za hranom, miševima, prvenstveno za vodom i skloništem za vrijeme velikih vrućina ili zima. Većinom se hrane glodavcima i miševima kojih se mi ne možemo riješiti, reduciraju njihov biološki lanac i pomažu nam održati ga u ravnoteži. Zato su izrazito korisne”, dijeli naš sugovornik informacije koje su, pretpostavljamo, malo kome poznate.
Šanse da ih ugledamo najveće su u svibnju kada je sezona parenja i kada kreću velike vrućine koje teško podnose. S druge strane, u vrijeme parenja su izvan sebe i ne mare za ljude.
„Zavuku se svugdje i ljudima stvaraju problem i nelagodu, oni misle da su u opasnosti pa pribjegavaju neželjenim metodama. Savjetujemo građanima da zmije ne diraju, neka ih zaobiđu i pozovu nas ili 112 koji znaju kome se obratiti. Naime, svaka jedinica lokalne samouprave dužna je propisati akte na koji način će zbrinuti ne samo zmiju, nego i sve druge životinje”, pojasnio nam je Vlado Lađarević, dodavši kako zmije nisu opasne ako ne ugrizu, a važno je znati razliku između otrovnih i neotrovnih.

Ugriz otrovnice se prepoznaje po dvije male rupice udaljene 5 do 7 mm i ono što je najbitnije, po brzoj reakciji tijela.
„Tijelo će na tom mjestu početi brzo crvenjeti, uskoro će početi biti ljubičasto i dolazit će do grušanja krvi. Znoj, mučnina, otežano disanje neki su od simptoma koji ukazuju na ugriz otrovnice. Kod neotrovnica ugriz će biti razmrljan, neće biti karakteristične ubodne rupe od očnjaka nego će se vidjeti tragovi više sitnih zubića što nije toliko opasno. Ali, svakako treba zatražiti liječničku pomoć kako ne bi došlo do infekcije ili trovanja”, upozorava ovaj „Zmijolovac”.
Zmije, poručuje Lađarević, nisu neprijatelji, one su važan dio ekosustava i pomažu u održavanju prirodne ravnoteže. Umjesto da ih doživljavamo s panikom, bolje ih je upoznati i naučiti kako s njima sigurno suživjeti.
