Gradska knjižnica i čitaonica u Vinkovima ovog utorka ponovno je postala mjesto na kojem znanost izlazi iz udžbenika i seli u stvarni svijet – kroz pokuse, radionice, igre i prezentacije. Drugo izdanje “Znanstvenog utorak” okupilo je mnogobrojne učenike, nastavnike i znatiželjne posjetitelje iz cijele županije, od vrtićke do srednjoškolske dobi. Uz potporu učitelja i vanjskih suradnika, učenici su preuzeli ulogu izlagača, demonstratora i istraživača, oživljavajući fiziku, kemiju, biologiju i druge grane znanosti kroz interaktivan i pristupačan sadržaj.
Svoj doprinos dale su tri vinkovačke srednje škole – Tehnička, Ekonomska i Gimnazija, kao i osnovne škole Ivana Mažuranića, Nikole Tesle, Josipa Kozarca te škola Dragutina Tadijanovića iz Vukovara. Među brojnim posjetiteljima našli su se i mališani iz gradskih i prigradskih vrtića, poput KDV-a Srce Marijino i Dječjeg vrtića Privlaka, ali i učenici iz Vrbanje i Privlake. Sve ih je privuklo jedno – znatiželja.
“Danas smo radile pokuse od znanstvenika – Arhimeda, Pitagore, Nikole Tesle, Newtona i Pascala. Prvo smo radile Pitagorinu čašu, pa Pascalov pokus s vodom, Newtonovu njihaljku, Teslinu zavojnicu, pa elektricitet i ne-Newtonovu tekućinu. Pripremale smo se kroz izvannastavnu aktivnost “Kreativni STEM-ovci”. Bilo je stvarno lijepo, naučile smo nove stvari i vidjele razne pokuse drugih učenika”, prepričale su nam Filipa Spajić i Darija Pavić, učenice šestog razreda OŠ Nikola Tesla.
Zanimanje publike nije jenjavalo ni kod štanda Tehničke škole Ruđer Bošković. Učenica trećeg razreda, Andrijana Kotoljević, objasnila je kako su, uz tek nekoliko dana pripreme, osmislili niz zanimljivih aktivnosti prilagođenih djeci.
“Imali smo šifriranje pomoću tablica, papiriće koje se mota oko štapića i tek tada se može pročitati poruka. To je djeci bilo jako zanimljivo. Pokazivali su jedni drugima, pogađali poruke i učili kroz igru. Imali smo i pokuse s vodom, svijećama, balonima i lego kockicama”, ispričala je.
Ukupno tridesetak radionica pokrilo je širok spektar znanstvenih tema – od spektroskopske analize zvijezda i planeta do fermentacije, od geografske igre “Upoznaj Hrvatsku“ do radionice “Slatka znanost – energija skrivena u biljkama“. Najmlađe je oduševila radionica “Moja prva knjižuljica“, posebno osmišljena za djecu vrtićkog uzrasta, a gužva se stvarala i oko VR naočala – tehnologije koja se rijetko viđa u učionicama.
Mirjana Džakula, nastavnica hrvatskog jezika iz OŠ Slakovci, jedna je od vanjskih suradnica zaslužnih za organizaciju Znanstvenog utorka. Ističe kako je sve krenulo iz želje da se djeci ponude sadržaji koji znanost čine pristupačnom i zanimljivom.
“Često se organiziraju događanja iz umjetnosti i društvenih područja, ali znanost ostaje nekako po strani. Ovim putem željeli smo pokazati djeci da znanost nije strašna, nego uzbudljiva i puna otkrića. Cilj nam je bio uključiti osnovne i srednje škole, udruge i organizacije, i to smo uspjeli. Sve je bilo prilagođeno uzrastu – pokusi, demonstracije, igre – i djeca su zaista uživala”, objasnila je.
Posebna pažnja bila je posvećena kreativnim radionicama – izrađivali su se „cvjetovi bez vremena“ i umjetnička djela u pjeni i niti, a učenici su se upoznali i s hrvatskim i svjetskim izumiteljima. Predstavnici Ekonomske škole prikazali su kako izgleda „Put novca kroz vrijeme“, a učenici Gimnazije pripremili su zanimljivosti o znanstvenicima i njihove doprinose razumljivim jezikom za mlađe učenike.
Ono što se čitalo u knjigama, moglo se i doživjeti. Djeca su kroz praktične pokuse i igre povezivala apstraktne pojmove s realnim svijetom oko sebe. Baterije od krumpira, pokusi s tlakom, svjetlosni valovi, slime i elephant toothpaste više nisu bili samo pojmovi s YouTube videa, nego nešto što su dotaknuli, promatrali, isprobali – i razumjeli.
Drugi Znanstveni utorak u Vinkovcima tako je ispunio svoju misiju – pokazao je da znanost nije rezervirana za odrasle laboratorije, već pripada svakom djetetu koje se pita “zašto?“ i “kako?“.