U Opatiji je danas otvorena 18. po redu Drvno-tehnološka konferencija. Riječ je o središnjem sektorskom događanju koje još od 2004. godine na jednome mjestu okuplja dionike iz drvnog sektora Hrvatske i regije, ali i cijele Europe. Na skupu se rezimira aktualno stanje u sektoru, razmjenjuju iskustva, ističu najbolje prakse, povezuje i umrežava, a sve s ciljem jačanja drvnog, ali i cijelog na šumi baziranog sektora te njegove promocije kao generatora razvoja gospodarstva. Kako se moglo čuti ovom prilikom, pandemija nije poštedjela pilane, bez obzira na njihove različite geografske pozicije. S jedne strane bilježe pad prihoda, a s druge se suočavaju s nestašicom i drastičnim rastom cijena drvnih proizvoda. Zapravo, riječ je o svojevrsnom paradoksu koji se uglavnom odnosio kroz veće inicijalne poremećaje na azijskim prekomorskim tržištima, čime su bili najviše pogođeni europski, ruski i kanadski dobavljači drva i piljene građe. S druge strane, neka tržišta su se već tijekom druge polovine 2020. i kroz prvi kvartal 2021. znatno oporavila i trenutno konzumiraju velike količine pilanskih proizvoda. U glavnoj panel raspravi, na kojoj je zaključeno kako je prije svega potrebna decentralizacija šumarstva, sudjelovali su Damir Dekanić, župan Vukovarsko-srijemske županije, Ivan Anušić, župan Osječko-baranjske županije, Zlatko Komadina, župan Primorsko-goranske županije, Stjepan Vojinić, predsjednik Hrvatskog drvnog klastera i direktor tvrtke Bjelin te Darko Sušanj ispred Hrvatskih šuma.
Svi župani su izrazili stav da je potrebno decentralizirati na šumi bazirani sektor.
“Zastupamo svojevrsnu decentralizaciju Hrvatskih šuma. To će prouzročiti stvaranje veće dodane vrijednosti. S obzirom na to da sam bio djelatnik Hrvatskih šuma, dobro sam upoznat sa situacijom. Ipak, moram naglasiti da Hrvatske šume i šumari često budu napadani za nešto za što ne mogu biti krivi”, kazao je ovom prilikom župan Dekanić.
“Kod nas se preradi 48 posto sirovine koja nastane na našem području. To mora bolje. Istovremeno, šumski doprinos se udvostručio na našem području, što je pohvalno”, dodao je.
Stjepan Vojinić, predsjednik Hrvatskog drvnog klastera kazao je kako nema jednostavnog rješenja, već da je potreban balans svih strana.
“Župani se bore za svoj kraj. Međutim, to zahtijeva puno analiza i prosudbi. Kad bismo sve stavili na tržišno natjecanje, tek tada bi se dogodio egzodus sirovine iz Hrvatske”, objasnio je.
Župan Anušić istaknuo je kako područja s kojih se crpe resursi moraju imati benefite od toga.
“Već četiri godine otkako sam župan pokušavam osvijestiti i javnost i politiku o ovoj temi. Politika se ne bi trebala miješati u tijekove gospodarskog razvoja, ali bez politike ne ide. Ona je stvorila problem i može ga riješiti. Ljudi koji žive na područjima s kojih se crpe resursi moraju imati benefite od toga. Ključ problema leži u HGK te da se tu stvari trebaju mijenjati, dok su sve ostalo priče za malu djecu”, naglasio je Anušić.
Poručio je i kako je Hrvatska mala država s ogromnim resursima te da tome treba prilagoditi ekonomiju.
“Ne možemo počivati na šest-sedam ogromnih sustava. Trebamo poticati nova mala i srednja poduzeća koja će raditi finalizaciju. Mislim kako potražnja za masivnim namještajem neće nikad stati”, zaključio je.