23.6.1992. | The B-52’s: Good Stuff

912
Foto: The B-52's promo
Na današnji je dan, 23. lipnja 1992. objavljen šesti i pretposljednji album “Good Stuff” američke grupe The B-52’s, jedini album grupe na kojem se nije pojavila pjevačica Cindy Wilson.
Trijumfalni povratak veterana new wavea s prethodnim albumom “Cosmic Thing” i svjetskim hitom “Love shack”, nastavljen je kroz novu kolekciju od 10 pjesama koje su ponovno producirali Nile Rodgers i Don Was. U bandu su ostali samo Keith, Kate i Fred, dok se Cindy povukla; Sarah Lee je bila samo pridruženi član, a na vidjelo je izašla stara teza Freda koji je još davne 1980. iznenadio novinare kada je rekao da The B-52’s nikada nije bio rock band koji bi se družio, održavao probe i imao nekakav zajednički suživot, već da band funkcionira isključivo po potrebi kada se sakupe neke inspiracije, tako da su oni cijelo vrijeme sav rad doživljavali samo kao projekt oko rada na albumu.
Ovdje je potpuno preslikana uspješna formula prethodnika – rock pop obrasci sa zamamnim melodijskim linijama, ali i daleko ozbiljnijim svjetonazorom koji je urodio novim velikim hitom “Good Stuff”, plesnim rock brojem sa zanimljivom bas melodijom, pitkim tekstom i mnoštvom odličnih rješenja (funky gitare, raznoliko otpjevani vokali, kulminacija, nezaboravan refren, sax solo…). Mnoštvo dance rock shema u pjesmama “Hot Pants Explosion”, “Revolution Earth”, “Dreamland”, “Vision Of A Kiss”, “Is This You Mo-Dean?” (koja se pretvara u odličnu vokalnu chorus završnicu “astral projector”) s primjesama novih ritmičkih struktura (madchester pop) su obogatile njihov zvuk koji je ovdje prošaran mnogim slatkim linijama klavijatura, gitarskih surf izleta, uobičajenih lucidnih višeglasja koja ovdje imaju dominantnu ulogu. Iz opticaja su izbačene dotadašnje strukture riffova, te se one svode na hipnotičko minimalističko poigravanje pop formacijama što je obogatilo i osvježilo njihov zvuk tako da ovdje zvuče vrlo moderno ostavivši potpuno iza sebe svu ostavštinu osamdesetih. Ovdje se također nalazi i jedan veseli instrumental – “The World’s Green Laughter”, elektronski house madchester pop sa mnogim samplovima, cvrkutima ptica i otkačenim vokalima koji služe kao efektna melodijska nadogradnja. Ujedno, ovo je bio njihov jedini politički orijentirani album na kome su se osim društvenih tema na ozbiljan i sofisticirani način dotaknuli i AIDS-a.
Sve je ovdje perfektno upakirano – odlična produkcija, pjevane melodije, svirka, ideje, raznoliki zvukovi klavijatura i brojnih pratećih glazbenika (sudjelovalo ih je više od dvadesetak) u pjesmama koje imaju melodije koje zvuče kao da su nekada davno već negdje snimljene a ne možete se sjetiti gdje ste ih čuli. (Horvi, terapija.net)
Popis pjesama: 1. Tell It Like It T-I-Is | 2. Hot Pants Explosion | 3. Good Stuff | 4. Revolution Earth | 5. Dreamland | 6. Is That You Mo-Dean? | 7. The World’s Green Laughter | 8. Visions Of A Kiss | 9. Breezin’ | 10. Bad Influence