Zavod za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije, Liga protiv raka Vinkovci i Klub žena liječenih na dojci „Una“ su uz potporu profesora i učenika Zdravstvene i veterinarske škole dr. Andrije Štampara Vinkovci i logističku podršku Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci u središnjem gradskom parku proveli javnozdravstvenu akciju u povodu 24. Dana ružičaste vrpce.
„Osnovni cilj obilježavanja Dana ružičaste vrpce i zapravo cijeli listopad je mjesec zdrave dojke i mjesec prevencije dojke, a upravo ona je ključ. S obzirom na to da je rak dojke izlječiv ukoliko se otkrije u ranoj fazi, naša intencija je da što je veći mogući broj sugrađana osvijestimo o važnosti prevencije i odaziva na Nacionalni program ranog otkrivanja raka jer je to taj jedan snimak za život važan koji može ženama spasiti život ukoliko se otkrije na vrijeme”, istaknula je predsjednica Udruge žena liječenih od raka dojke „Una” Vinkovci Mirjana Pešec.
Rak dojke je zloćudna bolest koja nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno tkivo. Predsjednik Lige protiv raka Dražen Švagelj kazao je kako nije razriješeno što je uzrok raka dojke te također naglasio važnost samopregleda od najranije dobi. „U ranoj fazi rak dojke je postala bolest koja je u 90% slučajeva potpuno izlječiva. Ranim otkrivanjem nije potrebna nikakva dodatna terapija osim kirurškog zahvata. Zbog toga je bitno to posvijestiti i vjerujemo da će provođenjem Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke i uz podizanje svijesti među ženama ta bolest što se tiče smrtnosti, sve više ići prema nižim mjestima pojavnosti”, istaknuo je dodavši kako danas znamo da je još uvijek kao uzrok smrti rak dojke u Hrvatskoj na trećem mjestu.
Epidemiologinja Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije i koordinatorica Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke za VSŽ Sanja Gali istaknula je kako je u svijetu zabilježeno više od 2 milijuna novih slučajeva raka dojke te oko 685.000 smrti od istog. Navela je kako je prema posljednjim objavljenim podacima, u Hrvatskoj u 2020. godini oboljelo 2.869 žena od raka dojke, dok u našoj županiji 100 žena. U 2021. godini u Hrvatskoj je od raka dojke umrlo 711 žena, a u našoj županiji 40 žena. Dodaje i kako učestalost pojavljivanja ovog raka raste s dobi žene, no nije isključena njegova pojava i u mlađoj dobi. Muškarci također mogu oboljeti od raka dojke, ali puno rjeđe nego žene.
„Neki od rizičnih faktora vezani su i uz način života, kao što je nezdrava prehrana s visokim udjelom masnoće u hrani, pretilost, povećana konzumacija alkohola, pušenje ili izloženost zračenju. No, međutim, to ne isključuje pojavu i kod drugih žena koje nemaju ove rizične faktore. Može pogoditi bilo koga, čak i u muškarci kod kojih se pojavljuje u 1%. Češće se javlja kod starijih žena, no ne isključuje pojavu u mlađoj dobi. Osim što treba voditi računa o zdravom načinu života, treba naglasiti važnost i sekundarne prevencije, odnosno ranog otkrivanja”, riječi su doktorice.
Učenici Zdravstvene i veterinarske škole Andrije Štampara Vinkovci redovno sudjeluju u aktivnostima Crvenog križa koja surađuje s Ligom protiv raka.
Larisa Kovačić jedna je od njih, a istaknula je kako šire svijest i aktivno obilježavaju dane, kao što je Dan ružičaste vrpce. „Dijelimo brošure, pokazujemo samopregled i tako širimo znanja”, govori Larisa.
Podršku akciji dala je i pročelnica Upravnog odjela društvenih djelatnosti Andrea Vinković koja je zahvalila organizatorima. „Žene često zapostavljaju svoje zdravlje što zbog posla, što zbog obitelji, međutim ovakve akcije ukazuju na veliku važnost preventivnih pregleda kako bi se u slučaju bolesti otkrila u ranoj fazi, a imaju i veće šanse za izlječenje”, kaže pročelnica.
Uz podjelu ružičastih vrpci – simbola ove akcije i promotivnih materijala za provedbu Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, na kraju akcije su u znak podrške ženama u borbi protiv ove opake bolesti pušteni u zrak ružičasti baloni.