Odjel za medicinsku biokemiju Opće županijske bolnice u Vinkovcima unazad četiri mjeseca započeo je s PCR i serološkim testiranjima na koronavirus, kako za bolničke, tako i za vanjske pacijente uz e-uputnicu ili eventualno bez nje ako je riječ o serologiji.
„Laboratorij niti osoblje do sada se nije susretalo s pretragama molekularne dijagnostike, no nakon temeljite edukacije djelatnika i uz pomoć Filipa Barića iz tehničke službe bolnice, nabavljena je suvremena i vrlo skupa dijagnostička oprema s biološkim kabinetom II. razine zaštite, opremom za izolaciju nukleinskih kiselina i opremu za određivanje nukleinskih kiselina PCR tehnologijom reverzne transkriptaze, što je malo složeniji postupak”, pojasnila je magistra Višnja Jureša, voditeljica Odjela.
Vrhunac trećeg vala epidemije prema laboratorijskim statistikama bio je sredinom travnja, nakon čega je uslijedila silazna putanja krivulje.
Na Odjelu obrađuju uzorke pacijenata COVID ambulante u Maloj Bosni po uputnici obiteljskih liječnika. Nalaz je najranije gotov poslijepodne između 15 i 16 sati.
„To sve skupa jako puno traje. Nakon što smo malo ubrzali s pripremnim, najsporijim dijelom s kompletnom „pločicom” smo gotovi za 4,5 do 5 sati”, kaže Jureša.
Serološka testiranja ne dokazuju infekciju, podsjeća. Samo mogu potvrditi kontakt s koronavirusom odnosno cjepivom. Bolnički laboratorij je opremljen uređajem za kvantitativno određivanje titra antitijela ili kvalitativno određivanje ukupnih IgM i IgG antitijela, uz naplatu od 200 kuna, pa se serološke pretrage u laboratoriju mogu obaviti i na osobni zahtjev.
„Sad je HZZO odobrio testiranje antitijela na SARS-CoV-2 i na uputnicu, ali isključivo za određene epidemiološke i kliničke indikacije i ne može vam vaš liječnik dati uputnicu zato što vas samo zanima koliko imate antitijela. To možete saznati uz privatnu naplatu”, naglašava Jureša.
Podsjeća da cijepljenjem dolazi do relativno brze reakcije stvaranja antitijela što potom podrazumijeva djelomičnu zaštićenost nakon prve doze odnosno potpunu nakon druge pa se tzv. procijepa nakon dva tjedna smatra uspješnom, osim kod Johnson & Johnsona, kao unikatne doze.
„Mi smo radili provjeru serološkog titra kod naših pacijenata između prve i druge doze cjepiva. Tada su imali određenu količinu antitijela koja se daleko povećala nakon druge doze. Baš zato je ona nužna i kod onih koji imaju antitijela kako bi zaštita bila dugoročnija”, upućuje Jureša.
Vrlo mali broj zaraznih bolesti, primjerice ospice imaju doživotni imunitet procijepom pa drugom dozom pojačavamo prisutnost antitijela u organizmu, pojašnjava magistra uz primjer cjepiva za tetanus.
Timski rad i motivacija, ulaganje u znanje i najsuvremeniju opremu koja se u ovom trenutku jednako rabi u cijelom svijetu, rezultirali su još većom dohodovnošću Odjela. Ovih dana stižu na obradu i uzorci nepoznatog sadržaja međunarodne usporedbe u organizaciji ”WHO Coronavirus molecular panela”, još jedan u nizu kontrolnih mehanizama provjere i potvrde kvalitete rada, a služi za zadržavanje statusa certificiranog laboratorija.