Jučer je Hrvatski sabor izglasao novi Zakon o gospodarenju otpadom čijim se stupanjem na snagu zabranjuje stavljanje na tržište jednokratnih plastičnih proizvoda (pribor za jelo, čaše, štapići, slamke i slično). Tako će se od 1.1.2022. zabraniti stavljanje na tržište laganih plastičnih vrećica za nošenje, uz izuzetak onih ekstra laganih, a do 3. srpnja 2024. i proizvoda koji imaju čep ili poklopac izrađen od plastike.
Industrija plastike ovim zakonom doći će u probleme jer će 30-ak tvrtki s oko 800 radnika ostati bez značajnog udjela posla. Predstavnici te industrije predlagali su da zakonodavac od proizvođača zatraži minimalni udio recikliranog materijala – za plastične vrećice debljine od 15 do 30 mikrometara u konačnom proizvodu od 50%, a debljine od 31 do 50 mikrometara od 80%, čime bi se dio plastičnog otpada vratio u proizvodni proces u obliku sirovine.
No, prijedlog nije prošao i lagane plastične vrećice od 15 do 50 mikrona, uvriježene kao tanke vrećice, od iduće godine odlaze u povijest.
Vinkovački Nevkoš na mjesečnoj razini skupi oko 100 tona plastične ambalaže, a o problemu plastike i novom zakonu o jednokratnim plastičnim proizvodima razgovarali smo s Ivanom Bertićem iz Nevkoša. “Efekte ovog zakona tek ćemo vidjeti, ali mogla bi se smanjiti upotreba jednokratne plastične ambalaže za 20-ak posto. No, treba istaknuti kako jednokratna ambalaža nije nikakav problem ako završi u žutoj kanti i na taj način se pravilno odlaže jer je ona lako reciklabilna. Jedini problem je ako se ona ne odlaže pravilno i završi na poljima, morima i općenito u prirodi”, komentirao je novi zakon Ivan Bertić.
Mišljenje o novom zakonu koji stupa na snagu početkom sljedeće godine potražili smo od naših Vinkovčanki i Vinkovčana koji se slažu i podupiru novi zakon o gospodarenju otpadom, u ovom slučaju plastikom.
“S obzirom na količinu plastike kojom su zagađene vode, vodena staništa i kopno što loše utječe na organizme koji na njima obitavaju, mislim da će se uvođenjem ovog zakona pomoći u smanjenju onečišćenja čime će ujedno biti poboljšana i kvaliteta života ljudi”, izjavila je 21-godišnja Ana Pirić.
“Nije mi drago što se tek u 21. stoljeću razmišlja o očuvanju okoliša, ali nadajmo se da nije kasno. Dovoljno smo tehnološki napredni da plastiku zamijenimo drugim materijalima koji su ekološki prihvatljivi”, rekao je Filip Veselčić.
“Odluka je izvanredna, treba se prešaltati i postojeće lagare plastike isprazniti. Puni smo šume, drveća i prirodnog bogatsva i trebamo to čuvati i biti ekološki osvješteni”, ističe Stjepan Sertić.