Vinkovci unazad nekoliko godina bilježe permanentan gospodarski rast, a trend nije prekinut ni u prošloj godini okovanoj korona krizom. Iako je broj poduzetnika i zaposlenika u 2020. ostao na razini prethodne godine, netto plaće su rasle za 394 kune u odnosu na 2019. odnosno za 1.411 kuna u odnosu na 2016. Veći je bio i trgovinski saldo i to za gotovo 57 milijuna kuna u odnosu na 2019. godinu, što je obećavajući podatak s obzirom na globalne razmjere pandemije.
Važan je i podatak kako su prihodi vinkovačkih poduzetnika u prošloj godini probili granicu od 5 milijardi kuna, s tim da je zabilježeno povećanje u odnosu na 2019. za gotovo 400 milijuna kuna, a u odnosu na 2016. gotovo 2 milijarde kuna.
Prema podacima gradskih službi, u pretpandemijskoj 2019. godini u gradu je aktivno bilo 693 poduzetnika s 8.347 zaposlenih uz pozitivni trgovinski saldo veći od 368 milijuna kuna. Za usporedbu, 2016. godine 563 poduzetnika zapošljavalo je 7.293 radnika, uz trgovinski saldo od cca. 175 milijuna kuna.
„Ovo su podaci koji ohrabruju i pokazuju koliko je vinkovačko gospodarstvo otporno i prilagodljivo. Naravno da su u kriznoj godini uvelike pomogle vladine mjere, ali i one gradske. Naime, usvojili smo Program poticanja poduzetništva kroz koji smo svim vinkovačkim mikro poduzetnicima omogućili potpore, ali uz uvjet zadržavanja postojećeg broja zaposlenih te povećanje plaće od 10%. Isto tako, kroz mjeru Novi poduzetnici, svim našim sugrađanima koji su odlučili ući u poduzetničke vode povećali smo jednokratnu potporu s 2.500 na 5.000 kuna te trajno smanjili stopu Prireza poreza na dohodak s 13 na 10%“, istaknuo je gradonačelnik Ivan Bosančić komentirajući ove podatke. U Gradu su svjesni kako su uz sve one programe i mjere potpora učenicima, roditeljima i studentima za ostanak mladih u Vinkovcima ipak najvažnija sigurna radna mjesta i kvalitetna primanja od kojih se može pristojno živjeti.
Upravo su razvoj gospodarstva i poduzetništva ono na što su u gradonačelnikovu timu posebno fokusirani u tekućem mandatu i sve će, poručuju, poduzeti kako bi stvorili preduvjete za dodatni rast i napredak. „Uz osiguranje potpora našim gospodarstvenicima i stalnih kontakata s investitorima, upravo radimo i na postupku proširenja zone Zalužje. Osigurali smo sve preduvjete da nam Vlada Republike Hrvatske daruje 111 hektara zemljišta vrijednog 160 milijuna kuna i taj proces je pri samom kraju. Prateći svjetske trendove, prošireni dio kreirat ćemo kao modernu zonu koja će biti održiva, pametna i digitalna, kreirana prema potrebama investitora. Cilj je pružiti priliku našim poduzetnicima za širenje poslovanja te privuči nove investitore koji će osigurati nove tehnologije, nove djelatnosti i nova radna mjesta“, objašnjava Bosančić.
Inače, zona Zalužje trenutno obuhvaća 40 hektara i u njoj je smješteno 49 poslovnih subjekata s ukupno 1.767 zaposlenih.