Novi obveznici podnošenja imovinske kartice bit će, između ostalog, predsjednici uprave trgovačkih društava kojima je vlasnik država i lokalne samouprave, ravnatelji zdravstvenih ustanova, HRT-a, HAKOM-a, Fonda za obnovu Grada Zagreba itd.
Novina je da će, preko 7000 lokalnih vijećnika, članova općinskih i gradskih vijeća te županijskih skupština koji ni na koji način nisu do sad nisu bili obuhvaćeni Zakonom o sprječavanju sukoba interesa, biti dužni obavijestiti o vlasničkim udjelima u poslovnim subjektima. Taj popis bit će javno dostupan na stranicama predstavničkih tijela, najavio je izmjene ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica. Potonji će biti obvezni izvijestiti i o poslovnim odnosima s drugim tvrtkama. Također će se morati izjasniti i o poslovnim odnosima s trgovačkim društvima i drugim pravnim osobama koje su u vlasništvu njihove općine, grada ili županije, ali i deklarirati poslovne odnose članova svojih obitelji. Ovim se odredbama nastoji prevenirati i suzbiti rašireni sukob interesa na lokalnim razinama vlasti, piše Jutarnji.hr.
Oko 1000 novih obveznika ovog Zakona morat će objaviti podatke o imovini, a nakon isteka mandata, po novome 18 mjeseci, neće se moći zaposliti na upravljačkim funkcijama u tvrtkama koje su primjerice poslovale s tijelom u kojem su obnašali dužnost ili im je to tijelo bilo nadzorno.
“Promjene u odnosu na imovinske kartice podnosit će se jednom godišnje čime ćemo osigurati kontrolu i transparentnost. Uz postojeće podatke bit će potrebno navesti i funkcije koje je obavljao dužnosnik dvije godine prije stupanja na dužnost te potraživanja trećih osoba. Krajnji rok je 12 mjeseci nakon isteka mandata do kada se mora podnijeti imovinska kartica,” rekao je Malenica. Do sada su ih, podsjetimo, ispunjavali na početku i kraju mandata.
Preciznije je definiran pojam poslovnog odnosa koji sad obuhvaća najam, kupoprodaju i zakup te primanja obveznika koji sada obuhvaćaju sva primanja, a ne samo ona koja se odnose na javnu dužnost.
Najavljuje strože kontrole i unaprijeđen sustav provjere imovinskih kartica koji će automatizmom uzimati podatke iz javnih registara te popunjavati podatke kao što su Zemljišne knjige. Tako će Povjerenstvo odmah biti alarmirano o krivo unesenim podacima.
“U slučaju nesrazmjera Povjerenstvo obavještava Poreznu upravu koja poduzima daljnje korake. Pooštravaju se kazne. Povjerenstvo će minimalnu kaznu moći izreći od 4.000 kuna, a maksimalnu 40.000 kuna. Moći će izreći administrativne i novčane kazne,” dodaje.
“Što se tiče postupka pred Povjerenstvom, uvode se jasni rokovi, sve će biti brže i učinkovitije. Obuhvatit će dva koraka – pokretanje postupka i donošenje odluke. U slučaju da postoji prijava protiv obveznika, njega treba obavijestiti u roku od 8 dana i tražiti očitovanje. U roku od 6 mjeseci Povjerenstvo mora donijeti odluku u postupku. Pred Upravnim sudom se može pokrenuti postupak protiv Povjerenstva,” zaključio je ministar Malenica u najavi novih zakonskih izmjena.