Međunarodni je dan bijelog štapa. Udruga slijepih Vukovarsko-srijemske županije, nakon prošlogodišnje stanke uzrokovane korona virusom, obilježila ga je tijekom dva dana.
Jučerašnji Međunarodni turnir u govornom pikadu ugostio je prijatelje iz Tuzle, a danas su, uz izložbenu akciju radova u središtu grada, ugostili i osnovnoškolce iz Vinkovačkog Novog Sela koji su se vrlo zainteresirano upoznavali s pravilnim pristupom slijepim osobama, pomagalima kojima se koriste u svakodnevnom životu te kako slijepi učenik pohađa redovito školovanje.
Učenicu 4. razreda OŠ Bartola Kašića zanimalo je kakva je to boja koju primjerice sam predsjednik županijske Udruge slijepih Ivan Ćavar ne vidi. Oduševljen pametnim pitanjem objašnjava da je to boja guste magle.
Među dvjestotinjak članova je i dvadesettrogodišnji Goran Parać koji je lud je za gadgetima. U tom smislu obožava svoju elektronsku bilježnicu na brajci, najnoviju iz generacije tehnoloških dostignuća za slijepe i slabovidne osobe. S obzirom na to da ima android sustav, radi jednako kao i svi mobiteli i tableti samo u prilagođenom obliku. Služi mu za pisanje, vođenje bilješki. U usporedbi sa starim e-bilježnicama, ovo novo čudo uključuje i internet, a aplikacije su sve pristupačnije, ocjenjuje Goran, po zanimanju poslovni tajnik.
„Jako sam u toj tehnologiji. To obožavam! Stalno sam na društvenim mrežama Telegram, Facebook, Messenger, Whatsapp i ovaj uređaj koristim za pisanje poruka na društvenim mrežama, a snimam glasovne poruke kada sam na mobitelu. Tako je nama slijepima najlakše,” pojašnjava ovaj elokventni mladić.
“Ako ne vidimo – nismo nevidljivi” poruka je kojom su obilježiti ovogodišnji Međunarodni dan bijelog štapa uz naglasak na senzibiliziranje javnosti o postojanju slijepih osoba, njihovoj boljoj mobilnosti te uključivanju (inkluziji) u društvo.
“Trebamo znati da slijepe osobe nisu samo zatvorene u kućama nego dolaze u udrugu, druže se, rade mnoge stvari samo na drugačiji način nego videće,” kaže Josipa Sanković voditeljica projekta Možemo mi kao i vi.
Društvo im može olakšati na razne načine, poručuje.
“Primjerice na frekventnim relacijama na kojima se kreću slijepe osobe pripaziti kako ostavljamo bicikle, a na vlasnike, reklame ispred trgovina. Gradovi bi trebali izaći u susret sa što više zvučnih semafora i taktilnih staza kojima se kreću jer će se tada slijepa osoba usuditi kretati uz pomoć bijelog štapa te neće ovisiti o drugoj osobi”, napominje voditeljica projekta.
U županijskoj Udruzi slijepih aktivnih je tridesetak članova jer većini predstavlja problem udaljenost odnosno prijevoz do središnjice u Vinkovcima. Mahom su to starije osobe. Društvene igre, radionice, glasovni pikado, neke su od aktivnosti koje redovito upražnjavaju. No, neke stvari ih ozbiljno muče.
“Već dvije godine se borimo da Zakon o inkluzivnom dodatku. Pomaka nema, a on olakšava slijepoj osobi nabavku pomagala koja su jako skupa, školovanje, obrazovanje. Primjerice, kuhinjska vaga za slijepe košta 1000 kuna, što je nevjerojatno, no prilagodbe koštaju,” kaže predsjednik Ćavar.
Ovom prilikom pozivaju dobrovoljce da im se priključe u volontiranju. Funkcioniraju kao obitelj i svatko tko ih barem jednom posjeti osjeća dobrodošlicu i pozitivno ozračje. Njihove prostorije su dugi niz godina u prolazu, u Gundulićevoj ulici pokraj Optike Orešković.