Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je početak akcije „Mir i dobro 2021./2022.“
Tradicionalna akcija počela je danas, a traje do 9. siječnja, a koliko je ona važna govore i podaci od prošle godine koji govore o 17 ozlijeđenih osoba, od kojih sedmero djece, oštećene dvije obiteljske kuće, jednom satnu, jednom ugostiteljskom objektu, tri automobila i dva druga objekta. Oduzeto je 64 komada raznoga oružja, gotovo tri tisuće komada streljiva, 33 komada eksplozivnih sredstava i približno 1.600 komada pirotehničkih sredstava. Evidentirana su 53 prekršaja i 39 kaznenih djela koja su vezana uz korištenje pirotehničkih sredstava, oružja i streljiva.
Iz MUP-a upozoravaju kako je Zakonom o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja zabranjena uporaba i korištenje petardi i redenika kategorije F3, a od 2. siječnja ove godine zabrana je proširena i na kategoriju F2.
Pirotehnička sredstva kategorije F1, za osobe starije od 14 godina, dozvoljena su tijekom cijele godine. Prodaja kategorija F2 i F3, osim petardi i redenika, dozvoljena je od 15. prosinca do 1. siječnja, a njihova uporaba dozvoljena je od 27. prosinca do 1. siječnja na otvorenim prostorima i na prostorima gdje se ne okuplja veći broj osoba. Kazne su dosta visoke za one građane koji budu koristili zabranjena sredstva. Kazne za građane kreću od 5.000 do 15.000 kuna, a za pravne osobe od 10.000 do 30.000 kuna, ovisno o vrsti prekršaja.
Pod osobitim nadzorom bit će sve prodavaonice koje od danas započinju s prodajom pirotehničkih sredstava, a poduzete su sve mjere, zajedno s Carinskom upravom, kako bi se spriječio nelegalni dotok pirotehničkih sredstava iz inozemstva putem dostavnih službi.
Akciju „Mir i dobro“, poručeno je iz MUP-a, provode kontinuirano već dugi niz godina zato što dio građana zaboravlja da neodgovorno korištenje pirotehnike može prouzročiti ozbiljne posljedice, a najčešće ozljede su otrgnuća, opekline, oštećenja vida i sluha. Najčešće žrtve neodgovornog korištenja pirotehnike su djeca jer vrlo često roditelji doživljavaju pirotehnička sredstva kao vrstu igračaka. Dosadašnje iskustvo, ističe se, pokazuje i kako ozljede vrlo često nastaju zato što pirotehnika nije kupljena u ovlaštenim dućanima, koji prodaju certificirana pirotehnička sredstva koja neće zakazati i pouzdana su ako se korisnici pridržavaju uputa.
“Sve u svemu, savjetujemo građane koji koriste pirotehnička sredstva da ne podcjenjuju njihovu moć. Budite uzor svojoj djeci i kupujte pirotehniku provjerene kvalitete. Učinite svoju okolinu sigurnom, brinite za susjede i kućne ljubimce kojima takva sredstva nisu nimalo ugodna”, poručuju iz MUP-a
Također, podsjećaju građane kako je u tijeku akcija „Manje oružja, manje tragedija“, u okviru koje se osim predaje ilegalnog oružja, anonimno mogu predati i zaostala pirotehnička sredstva iz kategorije F2 i F3.
Preporuke policije za nadolazeće blagdane:
- oružje držati pod nadzorom i zaključano,
- nelegalno oružje, eksplozivna ili pirotehnička sredstva prijaviti policiji koja će doći po njih, ne podnoseći prekršajnu ili kaznenu prijavu,
- ako se koristi pirotehnika, obavezno pročitati i pridržavati se uputa proizvođača za sigurno rukovanje,
- pirotehniku kupovati u ovlaštenim prodavaonicama,
- pirotehnička sredstva ne koristiti pod utjecajem alkohola,
- koristiti ih na otvorenom prostoru,
- poštivati sigurnosne udaljenosti prilikom uporabe,
- ne pokušavati ponovno aktivirati pirotehničko sredstvo koje je zatajilo
Preporuke za roditelje:
- ne poklanjajte djeci nešto od čega bi mogli stradati,
- u ponašanju budite uzor svome djetetu,
- savjetujte djecu da ne diraju neaktivirana pirotehnička sredstva, da ih ne rastavljaju i ne vade ili pale eksplozivni sadržaj,
- savjetujte djecu da ne eksperimentiraju s petardama, da ne izrađuju improvizirane petarde i ne pune cijevi eksplozivnim smjesama