Iz Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade objavili su kako su Vinkovci jedna od tek tridesetak jedinica lokalne samouprave iz cijele Hrvatske koja financira djeci školu plivanja.
Jedan od projekata i programa koje su proveli ili provode u Dvoranskom plivalištu Lenije je i projekt “Vinkovci za plivanje“, koji je započeo 2016. godine, a namijenjen je učenicima 3. razreda osnovnih škola s područja grada Vinkovaca.
„Ovom projektu prethodio je projekt „Vinkovci plivaju“ koji je bio u provedbi od 2012. do 2014. godine, uz financiranje od strane Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta. Nakon što je ministarstvo prestalo financirati prvotni projekt, partneri Grad Vinkovci i osnovne škole kreću u realizaciju projekta Vinkovci za plivanje 2016.-2021. kroz koji je Grad omogućio svim polaznicima trećih razreda osnovnih škola s područja Vinkovaca sudjelovanje bez naknade odnosno roditelji ne snose trošak za obuku neplivača polaznika“, objašnjava pročelnica gradskog Upravnog odjela društvenih djelatnosti Andrea Vinković.
Ukupno je planirano da u pet godina trajanja projekta obuku završi 1.458 polaznika, međutim, pandemija korona virusa zaustavila je sve aktivnosti te je posljednji ciklus obuke neplivača održan 2019. Tada je, uz izuzetno dobru prihvaćenost i same rezultate, obuku prošlo 318 učenika koji su kroz kreativan i zabavan način savladali početne elemente plivanja i/ili unaprijedili svoje plivačke vještine.
„Cilj projekta je bilo povećanje sigurnosti polaznika u vodi i podizanje razine kvalitete života. Polaznici su putovali na bazene osam puta, a svaki dolazak odnosno obuka je trajala 90 minuta (2 školska sata). Posljednji sat obuke je bio predviđen za testiranje usvojenog znanja i svečanu dodjelu diploma na koju su bili pozvani i roditelji. Na žalost, sve je stalo prošle godine zbog dobro znanih razloga, ali kada se stvari vrate u normalu nastavljamo gdje smo stali“, ističe pročelnica Vinković. Dobrobiti plivanja za ljudsko tijelo i njegovo zdravlje te pravilno funkcioniranje su neupitne, dodaje. Plivanje pospješuje razvoj djece, doprinosi imunitetu, jača mišićne strukture, povećava pokretljivost, djeluje na koordinaciju pokreta te poboljšava opće zdravlje.
„Kroz poduku plivanja djeca uče tehnike pravilnog disanja, savladavaju pokrete kroz igre u vodi te uče pravilne tehnike plivanja. Osim pozitivnih tjelesnih učinaka, plivanje razvija natjecateljski duh, timski rad i socijalizaciju te omogućuje djeci stvaranje prijateljstava. Igre u vodi doprinose i pravilnom izvođenju pokreta te razvijaju koordinaciju. Zato su nam ovakvi programi vrlo važni i nastojat ćemo ih osigurati što više“, poručuje Andrea Vinković.
Provedbom projekta cilj je bio utjecati na smanjivanje broja neplivača na području Vinkovaca, a kroz isti bila su obuhvaćena tri programa obuke plivanja: obuka neplivača za učenike neplivače, korektivno plivanje i usavršavanje leđne tehnike plivanja.
Inače, škola plivanja provodila se prema plivačkom programu „Plan i obuka neplivača za učenike od 6 do 14 godina“ koji je verificiran je od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i zadovoljava sve pedagoške i metodičke kriterije. Uz „Vinkovci za plivanje“, na vinkovačkim bazenima provedeni su i brojni drugi plivački programi, od škole plivanja za djecu vrtićke dobi, projekta Sigurnost na vodi u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Vinkovci do projekta „Aktivni u starosti“ Gradske udruge umirovljenika.