Interes za energetskom obnovom obiteljskih kuća ne jenjava. U godini iza nas zaprimljeno je čak 8495 prijava građana, najviše iz Vukovarsko-srijemske županije, a za tu namjenu u 2021. osigurano je 300 milijuna kuna bespovratnih sredstava, što je za 100 milijuna kuna više nego godinu prije.
Kako bi uz pomoć države smanjili količinu potrebne energije za zagrijavanje i hlađenje prostora, povećali korištenje obnovljivih izvora energije te u konačnici osigurali bolju kvalitetu života u svojim domovima, brojni građani s nestrpljenjem svake godine čekaju Javni poziv Fonda za sufinanciranje energetske obnove. Energetska obnova kuća sufinancira se do 60 posto bespovratnih sredstava, stoga ne čudi kako je i 2021. protekla u znaku velike potražnje za ovim poticajem. Uz sve spomenute dobrobiti, iz Fonda ističu i kako program generira i dodatne koristi za gospodarstvo jer se na njega naslanja i građevinski sektor.
Na Javni poziv za energetsku obnovu obiteljskih kuća koji je Fond objavio 2021. godine ukupno je zaprimljeno 8495 prijava građana. Najviše je, govore njihovi podaci, zaprimljeno iz Vukovarsko-srijemske županije, čak 11 posto, odnosno njih 939, dok su iz grada Vinkovaca bile usmjerene 92 prijave. U Hrvatskoj je zatraženo sufinanciranje za preko 16.000 mjera energetske učinkovitosti koje se odnose na obnovu toplinske izolacije vanjske ovojnice, zamjenu stolarije te ugradnju sustava obnovljivih izvora energije, a prosječno je po projektu zatraženo 70.000 kuna.
„Zaprimljeni projekti trenutno su u postupku obrade, a konačni rezultati bit će objavljeni nakon što budu obrađene sve prijave do visine dostupnog budžeta. U ovom trenutku još ne možemo predvidjeti točnu dinamiku ni trajanje obrade, no vjerujemo kako će navedeno biti odrađeno kroz idućih par mjeseci”, rekla nam je Anamarija Brstilo iz Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti na upit kada će biti objavljen popis prijavitelja. Fond je 2020. sufinanciranje obnove odobrio za 3100 obiteljskih kuća, a razlika u odnosu na dosadašnju provedbu programa jest što je u sklopu posljednje objavljenog poziva predviđeno i sufinanciranje cjelovite energetske obnove, kao i samostalni sustavi za korištenje obnovljivih izvora energije, uključujući mikrosolare.
Energetska obnova kuća lošijih energetskih svojstava i dalje će se sufinancirati s do 60 posto bespovratnih sredstava, a kao i dosad, na javni poziv Fonda mogli su se prijaviti građani čije kuće imaju do 600 četvornih metara ili do tri stambene jedinice te više od 50 posto površine namijenjene stanovanju. Maksimalni iznosi sufinanciranja bit će određeni za svaku pojedinačnu mjeru, a kombinacijom različitih mjera kućanstvo će moći dobiti i do 204 tisuće kuna bespovratnih sredstava. Iz Fonda napominju kako s programom planiraju nastaviti i u godinama koje slijede, a preduvjet za daljnju objavu Javnih poziva bit će donošenje Programa energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2022.-2030. godine. Nakon što isti bude predložen od strane Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine i usvojen od Vlade, Fond će razraditi uvjete poziva u skladu s odrednicama novog Programa, planirati dostupan budžet te nastaviti sa sufinanciranjem.